لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

دیدگاه| اگر آمریکا می‌خواهد در عظمت باشد، باید در توافق با ایران بماند


یادداشتی از هری کازیانیس در وبسایت فاکس نیوز

مشکل اساسی برجام از همان زمان تصویب این بود که واشنگتن و تهران منافع بسیار متفاوتی در سراسر خاورمیانه دارند. طبقه بندی روابط با ایران به شکلی که بر سر مساله هسته ای به توافق رسید، اما دیگر مسائل بی شمار را حل نشده رها کرد امری ساده نیست. این واقعیت ممکن است روزی به لغو توافق هسته ای بیانجامد.

اما ضرورت های محض به ما دیکته می کند که اینک زمان چنین اقدامی نیست. از نظر من اقدام پرزیدنت ترامپ برای عدم تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای خلاف منافع امنیت ملی آمریکا است.

تردیدی نیست که جمهوری اسلامی دوست آمریکا نیست.

خطر ساخت جنگ افزار هسته ای که تحت برجام برای یک دهه کنار رفته است می تواند دولت ترامپ را که درگیری های فراوانی در صحنه داخلی و بین المللی دارد بیهوده گرفتار کند. کاخ سفید در عوض باید این اولویت ها را در صدر دستور کار خود قرار دهد: اصلاح قوانین مهاجرت، تغییر سیستم خدمات درمانی، نوسازی نظام مالیاتی، بازسازی زیرساخت ها، مهار کره شمالی، مقابله با ظهور چین، عدم ظهور دوباره داعش و بهبود توافق های تجارت بین الملل.

سیاست خارجی هوشمندانه همواره اولویت ها را مورد توجه قرار داده و اطمینان حاصل می کند منافع ملی آمریکا در کانون دستور کار باشد. این وعده اصلی بود که پرزیدنت ترامپ به مردم داد تا آمریکا بار دیگر «اول» و در عظمت باشد. این یعنی باقی ماندن آمریکا در توافق با ایران.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG