لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۴

بلومبرگ: اروپا و آمریکا بر سر برخورد با ایران به خاطر نقض حقوق بشر اختلاف‌ دارند


مقاله ای از کامبیز فروهر در بلومبرگ

مذاکره کنندگان آمریکایی و اروپایی بر سر سابقه حقوق بشری ایران در مسیر برخورد قرار دارند.

ایالات متحده می کوشد پیش نویس قطعنامه سازمان ملل متحد در باره موارد نقض حقوق بشر در ایران که هر سال ارائه می شود لحنی تندتر در محکومیت جمهوری اسلامی داشته باشد. اما متحدان آمریکا از جمله بعضی در اروپا همانند موضع شان در دفاع از توافق هسته ای در برابر آمریکا مقاومت می کنند.

هر چند دو طرف خواهان انتقاد از وضعیت حقوق بشر در ایران هستند، اما بر سر این اختلاف دارند که چقدر شدت عمل نشان داده شود و آیا به حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، در این باره اعتباری بدهند یا نه.

متحدان آمریکا در اروپا به روحانی به عنوان فردی نسبتا معتدل نگاه می کنند که زیر حملات تندروها قرار دارد و نمی خواهند او تضعیف شود. در عین حال نمی خواهند این طور به نظر بیاید که از پرونده حقوق بشری ایران دفاع می کنند.

کترین ری، سخنگوی امور خارجی اتحادیه اروپا، می گوید: «اروپا همچنان نگران وضع حقوق بشر در ایران به ویژه در مورد شمار بالای اعدام ها و مسائلی مانند آزادی بیان و حقوق اقلیت ها است»، اما «اروپا قصد دارد این مسائل را از طریقی سازنده حل کند».

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG