لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۳

دیدگاه| مارک دوبوویتز: عدم نایید پایبندی ایران به برجام نشانه پیشرفت است


یادداشتی از مارک دوبوویتز در روزنامه «یو اس ای تودی»

عدم تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای نخستین گام به سوی تصحیح کاستی های جدی آن است که جمهوری اسلامی را در باند پروازی به سبک کره شمالی برای ساخت جنگ افزار هسته ای و موشک های بالیستیک بین قاره ای قرار داده است.

عدم پایبندی ایران به برجام بخش اول استراتژی «عدم تایید، فشار و تصحیح» است. قانون مصوب کنگره در سال ۲۰۱۵ رییس جمهور را ملزم می کند که هر ۹۰ روز پایبندی ایران به برجام را تایید که نه تنها ایران به طور کامل توافق هسته ای را رعایت کرده است، بلکه تعلیق تحریم ها همچنان برای منافع امنیت ملی ایالات متحده حیاتی است.

مشکل این است که محدودیت های برجام طی چند سال آینده منقضی می شود. رهبران ایران به کرات تهدید کرده اند که به بازرسان سازمان ملل متحد اجازه نمی دهند به سایت های نظامی ایران که زمانی محل فعالیت های مخفی جنگ افزار هسته ای بوده است دسترسی داشته باشند. رژیم جمهوری اسلامی به آزمایش موشک های با قابلیت حمل کلاهک هسته ای ادامه داده و در سایه لغو تحریم ها ده ها میلیاردها دلار صرف تخاصم خارجی و سرکوب داخلی می کند.

عدم تایید پایبندی ایران به برجام به معنای از بین بردن آن نیست و اعمال دوباره تحریم های هسته ای هم لزومی ندارد.

استراتژی فشار فراگیر شامل تحریم ها و جریمه های سنگینی علیه تمام نهادهایی است که تروریسم، ساخت موشک، تخاصم منطقه ای، فساد و نقض حقوق بشر را تسهیل می کنند. اهداف عمده سپاه پاسداران، حزب الله و روحانیت حاکم بر ایران است. چنین تدابیری کاملا با توافق هسته ای که فقط تحریم های هسته ای را منع کرده سازگار است.

موفقیت این تلاش ها به کمی زمان نیاز دارد. گام نخست واجب به سوی این هدف عدم پایبندی ایران به برجام است. این روند مباحثه بر سر «حفظ یا حذف» توافق هسته ای بشدت معیوب را به «تصحیح یا حذف» آن تغییر داده است. این نشان از پیشرفت دارد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG