لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۲

عضو دموکرات کنگره: با توافق ایران مخالفت بودم اما باید در برجام بمانیم


 الیوت انگل، عضو ارشد دموکرات کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
الیوت انگل، عضو ارشد دموکرات کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

یادداشتی در «یو اس ای تودی» از الیوت انگل، عضو ارشد دموکرات کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

من با وجود مخالفت های قبلی، امروز اعتقاد دارم پایبند ماندن به توافق هسته ای، اجرای سفت و سخت آن، مقابله با دیگر رفتار خطرناک جمهوری اسلامی و ادامه تلاش ها برای محکم تر کردن توافق هسته ای در راستای تامین منافع امنیت ملی آمریکا است.

یکی از نگرانی های عمده من از برجام مساله انقضای بازرسی ها طی هشت سال آینده است. در پایان توافق هسته ای ایران، عمده ترین کشور حامی تروریسم در جهان، در حوزه فناوری هسته ای با دیگر کشورها فرقی نخواهد داشت.

محدودیت فروش تسلیحات به ایران یا خرید تسلیحات از ایران طی سه سال به اتمام می رسد. شش سال دیگر هم ایران می تواند آزادانه برنامه موشک های بالیستیک خود را بهبود ببخشد. این امر در منطقه ای مملو از تنش های فرقه ای بوی دردسر می دهد.

با وجود این معایب، ادامه تعهد ما به توافق هسته ای می تواند مانع بی ثباتی بیشتر خاورمیانه شود.

نخست؛ برجام باید با تمام جزییات به اجرا گذاشته شود. بازرسان باید به تمام مراکز دسترسی داشته باشند تا ایران نتواند به شکل آشکار یا پنهان برنامه جنگ افزار هسته ای اش را به پیش ببرد.

دوم؛ ایران باید با عواقب فعالیت هایش در نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد روبرو شود. این قطعنامه بر روی برنامه موشک های بالیستیک و انتقال تسلیحات محدودیت زمانی گذاشته است، اما ایران به ارسال تسلیحات و جنگجو به سوریه، یمن، عراق و لبنان ادامه می دهد. این قابل پذیرش نیست.

ایالات متحده باید کار با متحدان برای جلب حمایت از تمدید تاریخ انقضای مفاد برجام را آغاز کند. این قابل قبول نیست که ایران در پایان برجام کشوری در آستانه تبدیل شدن به یک قدرت هسته ای با زمان گریزی کوتاه باشد.

اگر ما توافق هسته ای را ترک کنیم، اهرم فشار خود را از دست می دهیم. این سوء محاسبه ای جدی خواهد بود.

متحدان ما با توجه به اوضاع کره شمالی می خواهند بدانند آیا آمریکا شریکی قابل اعتماد در مذاکره است یا نه. اگر توافق هسته ای ایران ملغی شود آن ها چه مشوقی برای مذاکره بر سر یک توافق با کره شمالی خواهند داشت.

هر چند من علیه برجام رای دادم و کماکان معتقدم معایبی دارد، اما در این مرحله عدم تصدیق توافق هسته ای یک اشتباه خواهد بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG