لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۰

پنج استدلال حامیان توافق ایران برای اینکه ترامپ در توافق بماند


از راست فدریکا موگرینی، یوکیا آمانو و ظریف در روز اجرای رسمی توافق هسته ای
از راست فدریکا موگرینی، یوکیا آمانو و ظریف در روز اجرای رسمی توافق هسته ای

مقاله ای در نشنال ریویو از «فرد فلیتز» از افسران پیشین سی آی ای

با نزدیک شدن به زمان اعلام عدم پایبندی ایران به برجام، حامیان توافق هسته ای چند استدلال را برای ماندن در توافق ارائه می دهند:

  • استدلال یک

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران به برجام عمل کرده است. اما هیچ کجا در گزارش آژانس گفته نشده که ایران به طور کامل به برجام پایبند بوده است. ایران همچنین اجازه بازرسی از مراکز نظامی مشکوک به فعالیت هسته ای را نمی دهد.

  • استدلال دو

تخلفات ایران از برجام کوچک است و عمده نبوده است. اما موارد نقض برجام مهم است. نهادهای اطلاعاتی آلمان هم تخلفات ایران در خریدهای پنهانی هسته ای را طی امسال و سال گذشته گزارش داده اند. در پایان دوران انقضای برجام ایران با تایید جامعه جهانی می تواند به برنامه هسته ای اش ابعادی وسیع بدهد.

  • استدلال سه

پرزیدنت ترامپ باید از تصدیق برجام سر باز بزند ولی در توافق بماند تا چند سال صرف ترمیم آن شود. ماندن در توافقی که رییس جمهور آن را در راستای منافع امنیت ملی آمریکا نمی داند منطقی نیست. تلاش برای ترمیم توافقی که ملاها گفته اند با تغییر آن موافقت نمی کنند هیچ دلیلی ندارد. اگر تصمیم در باره بازگرداندن تحریم ها و ترک برجام به کنگره واگذار شود دموکرات ها در سنا می توانند مانع آن شوند.

  • استدلال چهارم

برجام فرصت نظارتی را فراهم کرده است که در صورت لغو از دست می رود. بدون موافقت ایران با بازرسی «در هر زمان، از هر مکان» در واقع برجام به ایران امکان پنهان کردن فعالیت های مخفی جنگ افزار هسته ای اش را می دهد.

  • استدلال پنجم

در حالی که دولت استراتژی جامع در برابر ایران را اجرا می کند تصمیم در باره برجام باید به بعد موکول شود. استراتژی جامع دولت ارائه شده است و ماندن در یک توافق هسته ای قلابی در حالی که ایران به توسعه برنامه هسته ای اش ادامه می دهد مهم ترین عامل بی ثباتی را از استراتژی جامع در برابر ایران حذف می کند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG