لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۸

دیدگاه: با افزایش فشارها، ترامپ ماندن در برجام را مراعات می کند


پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه ۲۳ شهریور دور تازه ای از چشم پوشی از تحریم های ایران براساس توافق هسته ای را در حالی امضا کرد که همزمان خزانه داری ایالات متحده چند نفر جدید را به تحریم های قبلی اضافه کرد.

اما گزینه مهمتر گواهی پایبندی یا عدم پایبندی ایران به توافق از سوی پرزیدنت ترامپ در ماه اکتبر خواهد بود.

به نوشته کانِر فینِگن در وبسایت ای بی سی نیوز، همزمان کارزاری شامل مقام های ارشد دولت اوباما خواهان باقی ماندن پرزیدنت ترامپ در این توافق راه افتاده است.

یکی از تعهدات آمریکا بر مبنای برجام چشم پوشی از تحریم ها است. ایران در مقابل با بازرسی از تاسیسات هسته ای و اعمال محدودیت بر قابلیت های هسته ای اش موافقت کرده است.

دولت ترامپ فعلا پایبندی خود به توافق را حفظ کرده است، اما تمام چشم ها متوجه ضرب الاجل چهاردهم اکتبر است که دولت باید پایبندی ایران به برجام را در گزارشی به کنگره تصدیق کند.

دولت آمریکا موظف است هر نود روز این پایبندی را بر اساس قانون مصوب کنگره ی آمریکا و نه برجام تصدیق کند. به نظر می رسد دولت ترامپ در پی راهی برای اعلام عدم پایبندی ایران است.

در صورتی که رییس جمهوری آمریکا تصمیم بگیرد پایبندی ایران را تصدیق نکند، دوره ای شصت روزه آغاز خواهد شد که طی آن کنگره باید تصمیم بگیرد تحریم ها علیه ایران را با یک اکثریت ساده دوباره برقرار کند یا نه. از سر گرفتن تحریم ها عملا نقض شروط آمریکا است و به فسخ برجام می انجامد.

مقامات دولت پیشین از جمله مشاوران ارشد باراک اوباما و وندی شرمن، معاون پیشین وزارت خارجه آمریکا، چهارشنبه در یک کنفرانس رسانه ای نسبت به عدم تصدیق پایبندی ایران هشدار داده و گفتند این امر اهرم های فشار علیه ایران را از بین برده، موجب شکاف بین آمریکا و متحدانش شده، اعتبار آمریکا در دیگر مذاکرات مانند کره شمالی را تضعیف کرده و موقعیت تندروها در ایران را تقویت می کند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG