لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۸

آمریکا برای کمک به مردم، صادرات نرم افزار به ایران را آزاد می کند


آمریکا برای کمک به مردم، صادرات نرم افزار به ایران را آزاد می کند
آمریکا برای کمک به مردم، صادرات نرم افزار به ایران را آزاد می کند

ایالات متحده آمریکا با صرفنظر کردن از قوانین این کشور، اجازه می دهد بسیاری از انواع نرم افزارهای اینترنتی به کوبا، ایران و سودان صادر شود.

مقامات آمریکایی می گویند ایران، سودان و کوبا خواهند توانست نرم افزارهایی برای کاربرد اینترنت، وبلاگ نویسی، ایمیل و فرستادن فوری پیام و دیگر شبکه های اجتماعی را پیاده کنند. همچنین، به اشتراک گذاشتن عکس و ویدئو برای آنان آسان تر خواهد شد.

برخی از نرم افزارها برای صادرات ممنوع است اما بسیاری از تولیدات مایکروسافت، گوگل و دیگر شرکت های صاحب نام آمریکایی دیگر ممنوعیت صدور ندارند.

مقامات آمریکایی که روز دوشنبه تغییر قانون صادرات نرم افزارهای کامپیوتری به ایران، سودان و کوبا را اعلام کردند می گویند این تصمیم قرار است از حقوق بین المللی برای آزادی بیان حمایت کند و بویژه به ساکنان این سه کشور امکان استفاده از «اولیه ترین حقوقشان را بدهد».

دیپلمات های آمریکایی سال گذشته میلادی، پس از ناآرامی های ایران به دنبال انتخابات و کاربرد ابزارهای اینترنتی برای انتشار اخبار تظاهرات و دیگر وقایعی که در رسانه های تحت کنترل جمهوری اسلامی منتشر نمی شد به خارج از کشور، خواستار تغییر قانون شدند.

وزارت خزانه داری آمریکا که مسئول نظارت بر قوانین نرم افزاری این کشور است گفت نرم افزارهای کامپیوتری ابزاری قوی برای کمک به جریان آزاد اطلاعات به شمار می رود.

تا پیش از این مایکروسافت، گوگل و دیگر شرکت های نرم افزاری آمریکایی امکان ارائه محصولاتشان به ایران، کوبا و سودان را نداشتند.

قوانین اصلی، توزیع محصولات تجاری و حتی نرم افزارهای مجانی سیستم عامل، خدمات پیام زنی و برنامه های اشتراک ویدئو مثل یوتیوب را ممنوع کرده بود.

XS
SM
MD
LG