لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۳

رویترز: سفیر آمریکا در سازمان ملل درباره کشتن قاسم سلیمانی به شورای امنیت نامه نوشت


خبرگزاری رویترز گزارش داد که سفیر ایالات متحده در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت کشتن قاسم سلیمانی در هفته گذشته را اقدام به «دفاع از خود» اعلام کرد و گفت که هدف ایالات متحده حفاظت از شهروندان و منافع آمریکا در منطقه خاورمیانه بوده است.

به گزارش رویترز، کلی کرفت سفیر آمریكا در سازمان ملل در نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل گفت که آمریکا با هدف جلوگیری از خطرات بیشتر برای صلح و امنیت بین‌الملل و جلوگیری از افزایش تنش‌ها توسط رژیم ایران، آماده است بدون پیش‌شرط وارد «مذاکره جدی» با ایران شود.

رویترز نوشت که خانم کرفت در این نامه هدف قرار دادن قاسم سلیمانی را بر پایه بند ۵۱ منشور ملل متحد درباره حق «دفاع از خود» اعلام کرده است. براساس اصل ٥١ منشور ملل متحد، از کشورهای عضو خواسته شده تا هرگونه اقدامی در رابطه با «دفاع از خود» را به صورت فوری به شورای امنیت گزارش دهند. ایالات متحده از بند ۵۱ منشور سازمان ملل برای مقابله با داعش در سوریه در سال ۲۰۱۴ نیز استفاده کرده بود

بنابر این گزارش، سفیر ایالات متحده در این نامه تاکید کرد که آمریکا «آماده است در جهت حفظ امنیت پرسنل و منافع آمریکا، اقدامات بیشتری نیز در منطقه [خاورمیانه] انجام دهد.»

جمعه گذشته آمریکا با فرمان پرزیدنت ترامپ، قاسم سلیمانی و معاون حشد الشعبی را در نزدیکی فرودگاه بغداد کشت. پرزیدنت ترامپ می گوید دستور حمله موشکی به فرمانده پیشین نیروی قدس را او صادر کرد؛ زیرا سلیمانی سازمان دهنده حملات به آمریکایی ها و عراقی ها بود و قصد انجام اقدامات تروریستی بیشتری را داشت. وزارت خارجه ایالات متحده روز یکشنبه ۱۵ دی ماه در یک توئیت نوشت: «سلیمانی قهرمان نبود. او قاتل ایرانی ها، آمریکاییان، و هزاران تن دیگر بود.»

سه شنبه شب ۱۷ دی‌ماه، سپاه پاسداران در واکنش به کشتن سلیمانی،‌ پایگاه «عین الاسد» پایگاه بزرگ محل استقرار نیروهای آمریکایی در غرب عراق را هدف حمله موشکی قرار داد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده ظهر چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه در یک سخنرانی که مقامات دولتی و نظامی او را در کاخ سفید همراهی می‌کردند، گفت هیچ آمریکایی در این حملات کشته نشده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG