لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۶

تصویب مقدماتی طرح کاهش اختیارات رئیس جمهوری آمریکا برای جنگ با ایران؛ درخواست پرزیدنت ترامپ از سنا برای رد این طرح


۸ سناتور جمهوریخواه به دموکرات‌ها پیوستند و به رای گیری مقدماتی طرح پیشنهادی برای کاهش اختیارات رئیس جمهوری ایالات متحده برای جنگ با ایران رای مثبت دادند.

این رای گیری مقدماتی که با ۵۱ رای موافق در مقابل ۴۵ رای مخالف تصویب شد روز پنج‌شنبه به رای نهایی گذاشته خواهد شد و در صورت تصویب رئیس جمهوری آمریکا را ملزم می کند ظرف سی روز به خصومت نظامی با ایران پایان دهد یا اینکه با اعلام جنگ یا اجازه مخصوص کنگره از نیروی نظامی استفاده کند.

سناتورها لامار الکساندر از ایالت تنسی، سوزان کالینز از ایالت مین، بیل کسیدی از ایالت لوئیزیانا، مایک لی از ایالت یوتا، جری موران از ایالت کانزاس، لیزا مورکووسکی از ایالت آلاسکا، رند پال از ایالت کنتاکی و تاد یانگ از ایالت ایندیانا هستند اما مشخص نیست که لزوما در رای گیری نهایی هم به طرح پیشنهادی سناتور تیم کین رای مثبت بدهند.

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در پیامی خطاب به نمایندگان مجلس سنا گفته بود به طرح محدود کردن اختیارهای رئیس جمهوری در جنگ با ایران رای مثبت ندهند.

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه ۲۳ بهمن و در پیامی در توئیتر گفت: «برای امنیت کشور ما بسیار مهم است که سنای ایالات متحده به طرح قدرت مربوط به جنگ با ایران رای [مثبت] ندهد. ما در مقابل ایران خیلی خوب عمل می‌کنیم و حالا زمان نشان دادن ضعف نیست. اکثریت بالایی از مردم آمریکا از حمله برای کشتن سلیمانی تروریست حمایت کرده‌اند.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «اگر دستان من بسته بود، ایران هرکاری دلش می‌خواست می‌کرد. این [لایحه] پیام خیلی بدی می‌فرستد. دموکرات‌ها این کار را فقط برای خجل کردن حزب جمهوری‌خواه می‌کنند. نگذارید چنین چیزی روی دهد!»

در دی ماه امسال، مجلس نمایندگان ایالات متحده که اکثریت آن در اختیار دموکرات‌ها است، قطعنامه‌ای را برای محدود کردن اختیارات رئیس جمهوری برای جنگ احتمالی با ایران تصویب و چنین اقدامی را تنها منوط به مجوز کنگره کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG