لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۱

تصویب طرح محدودیت اختیارات رئیس جمهوری برای جنگ با ایران در سنای آمریکا؛ پرزیدنت ترامپ احتمالا آن را وتو می‌کند


سنای آمریکا با اکثریت آرا، طرح محدودیت اختیارات رئیس جمهوری برای جنگ با ایران را تصویب کرد.

این طرح رئیس جمهوری آمریکا را ملزم می کند ظرف سی روز به خصومت نظامی با ایران پایان دهد یا اینکه با اعلام جنگ یا اجازه مخصوص کنگره از نیروی نظامی استفاده کند. پیشتر کاخ سفید اعلام کرده بود که پرزیدنت ترامپ این مصوبه را در صورت تصویب وتو خواهد کرد.

روز پنجشنبه ۲۴ بهمن، ۵۵ سناتور به این طرح رای مثبت دادند و ۴۵ سناتور نیز با آن مخالفت کردند.

قبل از این رای گیری، اعضای سنا به مدت چهار ساعت به بحث درباره این طرح پرداختند که خلاصه‌ای از موضع‌گیری ها را می‌توانید به نقل از توئیتر صدای آمریکا در زیر بخوانید:

پنجشنبه ۱۰:۲۴ شب به وقت ایران

پنجشنبه ۱۰:۲۲ شب به وقت تهران
پنجشنبه ۹:۳۴ شب به وقت تهران
پنجشنبه ۸:۵۱ شب به وقت تهران
پنجشنبه ۸:۳۰ شب به وقت تهران
پنجشنبه ۷:۴۱ شب به وقت تهران
پنجشنبه ۷:۰۱ شب به وقت تهران
پنجشنبه ۶:۳۳ غروب به وقت تهران
پنجشنبه ۶:۰۳ غروب به وقت تهران

تیم کین، سناتور دموکرات که پیشنهاددهنده این طرح است، روز چهارشنبه در سنا گفت: «هدف از این این طرح این است که کنگره نقشِ به حقِ خود درباره تصمیم‌گیری‌های مربوط به جنگ را بازپس بگیرد.»

سناتور کین گفت: «در حالی که پرزیدنت دارای توانایی دفاع از ایالات متحده در برابر حملات حتمی است، و همواره هم باید [از این توانایی برخوردار] باشد، قدرت قوه مجریه در آغاز کردن یک جنگ در همین حد متوقف می‌شود. حمله برای آغاز یک جنگ مستلزم مناظره و رای‌گیری در کنگره است. چنین چیزی نباید یک موضوع بحث‌برانگیز باشد. این [موضوع] به روشنی در قانون اساسی بیان شده است.»

بعد از رای گیری امروز سنا، این طرح بدون مشکلی در مجلس نمایندگان که در اختیار دموکرات‌ها است، تصویب خواهد شد و کنگره آن را به کاخ سفید می فرستد.

انتظار می رود پرزیدنت ترامپ این طرح را وتو کند. در صورت وتوی رئیس جمهوری، سنا باید طرح را با دو سوم آرا تصویب کند تا حق وتو از رئیس جمهوری سلب شود. در حال حاضر چند سناتور جمهوریخواه با طرح تیم کین دموکرات موافق هستند؛ اما به نظر نمی رسد این طرح در صورت وتوی رئیس جمهوری، از حمایت دو سوم سناتورهای سنا برخوردار باشد.

پیشتر، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قبل از این رای‌گیری در پیامی خطاب به اعضای سنا گفت به طرح محدود کردن اختیارهای رئیس جمهوری در جنگ با ایران رای مثبت ندهند.

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه ۲۳ بهمن و در پیامی در توئیتر گفت: «برای امنیت کشور ما بسیار مهم است که سنای ایالات متحده به طرح قدرت مربوط به جنگ با ایران رای [مثبت] ندهد. ما در مقابل ایران خیلی خوب عمل می‌کنیم و حالا زمان نشان دادن ضعف نیست. اکثریت بالایی از مردم آمریکا از حمله برای کشتن سلیمانی تروریست حمایت کرده‌اند.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «اگر دستان من بسته بود، ایران هرکاری دلش می‌خواست می‌کرد. این [طرح] پیام خیلی بدی می‌فرستد. دموکرات‌ها این کار را فقط برای خجل کردن حزب جمهوری‌خواه می‌کنند. نگذارید چنین چیزی روی دهد!»

در دی ماه امسال، مجلس نمایندگان ایالات متحده که اکثریت آن در اختیار دموکرات‌ها است، قطعنامه‌ای را برای محدود کردن اختیارات رئیس جمهوری برای جنگ احتمالی با ایران تصویب و چنین اقدامی را تنها منوط به مجوز کنگره کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif
XS
SM
MD
LG