لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

"اهرم فشار" اوباما در مقابل ایران


یادداشتی در روزنامه وال استریت جورنال

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا آن را "اهرم فشار" بر سر زندانیان می‌خواند، همان واژه‌ای که برای گروگان‌ها "باج" توصیف می شود.

این واقعیت هر روز بیشتر روشن می‌شود که پرزیدنت اوباما سیاست خارجی دوره دوم ریاست جمهوری اش را برای دستیابی به توافق هسته‌ای باج داده است. قرار بود لغو تحریم ها، مشوقی برای ایران باشد تا به ثبات خاورمیانه کمک کند. اما سه شنبه شاهد پرواز بمب افکن های روسیه از ایران برای بمباران نیروهای مخالف بشار اسد در سه استان سوریه بودیم.

روسیه برای بمباران سوریه به پایگاه هوایی ایران نیاز ندارد. روسیه و ایران با این اقدام اتحادشان در خاورمیانه را به رخ می کشند. آن ها این کار را پس از تلاش برای ترغیب جان کری وزیر خارجه آمریکا به مجاب کردن باراک اوباما به همکاری اطلاعاتی آمریکا با روسیه بر سر اهداف بمباران ها در سوریه هم انجام دادند. پرزیدنت اوباما با وجود مخالفت پنتاگون از جان کری حمایت کرد. در ضمن ولادمیر پوتین در حال اعزام ده ها هزار نیرو به پایگاه تازه تاسیس روسیه در نزدیکی مرز اوکراین است.

جمهوری اسلامی ایران از زمان استفاده دولت اوباما از "اهرم فشار" ادعایی، سه آمریکایی دیگر را گروگان گرفته است و خواستار پس گرفتن ۲ میلیارد دلاری است که دادگاه های آمریکا طی حکمی دستور پرداخت آن به قربانیان حملات تروریستی مورد حمایت ایران را صادر کردند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG