لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۱

جان بولتون از جلسه ویژه «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» درباره اقدامات ایران استقبال کرد


جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید.
جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید.

بعد از اعلام جلسه ویژه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بررسی اقدامات هسته‌ای اخیر جمهوری اسلامی ایران، مشاور امنیت ملی کاخ سفید از این تصمیم استقبال کرد.

آقای بولتون جمعه ۱۴ تیرماه در توئیتر خود نوشت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای فعالیت‌های غیرقانونی جمهوری اسلامی ایران تشکیل جلسه ویژه خواهد داشت... ایران باید برای کنار گذاشتن جاه‌طلبی اتمی‌اش، تحت فشار قرار گیرد.

ابتدا رویترز در گزارش که روز جمعه ۱۴ تیر منتشر شد، این خبر را اعلام کرد و ساعتی بعد حساب توئیتری نماینده آمریکا در آژانس این موضوع را تایید کرد و نوشت، با درخواست آمریکا موافقت شده و این جلسه چهارشنبه آینده دهم ژوئیه (۱۹ تیر) ساعت ۲:۳۰ بعدازظهر به وقت محلی در وین، برگزار می‌شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چند روز پیش تایید کرد ذخیره اورانیوم غنی‌سازی ایران از حدی که در توافق برجام مشخص شده بود، فراتر رفته است.

دفتر نمایندگی آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که جامعه جهانی باید رژیم ایران را پاسخگو نگه دارد.

جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۱۰ تیر از افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود خبر داد. این اقدام ناقض توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ میان ایران با کشورهای پنج بعلاوه یک، موسوم به برجام، است.

کاخ سفید در نخستین واکنش به این خبر، عصر دوشنبه ۱۰ تیرماه به وقت واشنگتن با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد که ایالات متحده و متحدانش هرگز به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نخواهند داد. در این بیانیه آمده است: «رژیم ایران امروز اقدام به افزایش ذخایر اورانیوم خود کرد. دادن اجازه غنی‌سازی به ایران در هر سطحی ذیل توافق هسته‌ای یک اشتباه بود. تردیدی نیست که ایران حتی پیش از وجود این توافق هم شرایط را نقض می‌کرده است.»

در ادامه این بیانیه تاکید شده است:‌ «ما باید استاندارد منع گسترش [جنگ‌افزارهای هسته‌ای] مربوط به ممنوعیت غنی‌سازی برای ایران - که مدت‌ها برقرار بود - را بار دیگر اجرا کنیم. ایالات متحده و متحدانش هرگز به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نخواهند داد.»

در پایان این بیانیه آمده است: «[اعمال] فشار حداکثری بر رژیم ایران تا زمانی که رهبران ایران مسیرشان را تغییر دهند، ادامه خواهد یافت. این رژیم باید بلندپروازی‌های هسته‌‌ای و رفتارهای مخرب خود را کنار بگذارد.»​

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG