لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۸

دیدگاه| یک خانواده یهودی، بوئینگ و توافق هسته ای ایران را تهدید می‌کند


شرکت های هوایی ایران بعد از توافق هسته ای چندین قرارداد خرید هواپیما امضا کردند.
شرکت های هوایی ایران بعد از توافق هسته ای چندین قرارداد خرید هواپیما امضا کردند.

یادداشتی از یاکوو کتز در جروسلم پست

یک نبرد حقوقی فوق العاده در پشت صحنه در جریان است که نه تنها ممکن است به لغو توافق چند میلیارد دلاری «بوئینگ » با «ایران ایر» بیانجامد، بلکه شاید کلیت توافق هسته ای را زمین گیر کند.

وکیل یک خانواده یهودی قربانی تروریسم جهاد اسلامی مدت ها پیش از ایران به عنوان حامی مالی و تسلیحاتی آن گروه شکایت کرده بود. دادگاه در سال ۲۰۱۲ حکم داد که جمهوری اسلامی باید ۶۷ میلیون ها دلار به این خانواده غرامت بپردازد.

ماجرای حمله ۲۰۰۳ چه بود

در حمله تروریستی جهاد اسلامی در سال ۲۰۰۳ فرزند هفت ماهه این خانواده آمریکایی کشته و فرزند سه ساله شان به شدت مجروح شده بود.

از آن جا که ایران دارایی چندانی در آمریکا ندارد وکلای پرونده از بوئینگ که با ایران قراردادی چند میلیاردی امضا کرده است، شکایت کردند. آن ها از بوئینگ خواسته اند متن قرارداد با ایران را علنی کند تا روشن شود آیا دارایی هایی از ایران در دسترس دارد یا نه.

بوئینگ از این مهم به دلیل ملاحظات امنیت ملی و احتمال تاثیر آن بر توافق هسته ای ایران سرباز زده است.

بوئینگ گفته در این باره در انتظار تصمیم دولت آمریکا می ماند.

قرار بود کاخ سفید دوازدهم اکتبر در این باره نظر خود را اعلام کند اما در آخرین لحظه از دادگاه دو ماه وقت اضافی درخواست کرد.

اگر دولت ترامپ که در مسیر اعمال سخت گیری های بیشتر بر ایران است با انتشار علنی قرارداد بوئینگ با ایران مخالفت کند خلاف وعده های قبلی خود علیه ایران عمل کرده است.

اگر ترامپ با علنی شدن قرارداد مخالفت نکند بوئینگ را در مقابل میلیون ها دلار غرامت آسیب پذیر کرده است.

اگر دولت ترامپ در ماه ژانویه نظر بدهد که قرارداد بوئینگ با ایران باید علنی شود یک خانواده یهودی توانسته است نه تنها غرامت خود را از ایران به طور غیرمستقیم دریافت کند بلکه راه دریافت غرامت را برای دیگر شاکیان ایران هم هموار کرده است.

چنانچه پای صف بی انتهای شاکیان ایران به قرارداد بوئینگ باز شود توافق فروش هواپیما و توافق هسته ای سرنوشتی ناخوشایند پیدا خواهند کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG