لینکهای قابل دسترسی

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۴

انتظار می رود دولت ترامپ فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران را لغو کند


مقاله ای از ادم کردو در «واشنگتن فری بیکن»

دولت ترامپ از سوی کنگره زیر فشار فزاینده ای قرار دارد تا توافق شرکت بوئینگ آمریکا با یک خط هوایی ایران که در فعالیت های تروریستی نقش داشته است را فسخ کند. نگرانی از این است که اجرای این قرارداد انتقال شبه نظامیان به سراسر منطقه را تسهیل کند. منابع آگاه می گویند دولت ترامپ احتمالا توافق چند میلیارد دلاری را باطل خواهد کرد.

وزارت دارایی آمریکا باید مجوز عملی شدن قرارداد بوئینگ با ایران را صادر کند. تصمیم اخیر دولت ترامپ به افزایش فشارهای اقتصادی بر ایران و کار دوباره بر روی توافق هسته ای باعث تغییر نگرش به قرارداد بوئینگ با ایران شده است.

هر چند این قرارداد می تواند فرصت های شغلی جدیدی را در آمریکا ایجاد کند، اما مقامات می گویند دولت و کنگره اجازه نخواهند داد هیچ تجارتی موجب تسهیل تلاش های نظامی ایران برای تسلط بر منطقه شود.

واشنگتن فری بیکن پیشتر گزارش داده بود که «ایران ایر» در نقض قوانین بین المللی شبه نظامیان را به سوریه و دیگر نقاط حساس منطقه منتقل می کند. به احتمال زیاد دولت اوباما از این رفتار ایران خبر داشت ولی برای تبلیغ توافق هسته ای آن را علنی نکرده بود.

توافق هسته ای دولت اوباما با ایران راه همکاری بوئینگ با جمهوری اسلامی را هموار کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG