لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۶

آمریکا می گوید ایران با صد قایق توپدار در هرمز مانور می دهد


نمونه ای از قایق های تندروی ایران
نمونه ای از قایق های تندروی ایران

وبسایت فاکس نیوز در گزارشی نوشت: دو مقام آمریکایی می گویند انتظار می رود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، طی ۴۸ ساعت آینده، با یکصد قایق توپدار در خلیج فارس، تاکتیک های گروهی در شبیه سازی بستن بالقوه تنگه هرمز را تمرین کنند. حدود ۱۰ درصد نفت جهان از این تنگه عبور می کند.

ایران معمولا رزمایش های بزرگ سالانه اش را در پاییز برگزار می کند، اما مقامات می گویند این برنامه در پی تهدیدهای اخیر بین پرزیدنت دونالد ترامپ و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، جلوتر انداخته شده است.

ناخدا بیل اربَن، سخنگوی فرماندهی مرکزی ایالات متحده، در بیانیه ای درباره این رزمایش می گوید: «ما از افزایش عملیات و فعالیت های دریایی ایران در خلیج فارس، تنگه هرمز و خلیج عمان اطلاع داریم. ما از نزدیک این فعالیت ها را زیر نظر داریم و در جهت حفظ آزادی کشتیرانی و جریان آزاد بازرگانی در آبراه های بین المللی به همکاری با شرکایمان ادامه خواهیم داد.»

به گفته مقام های آمریکایی هیچ اشاره ای به هر گونه تهدید علیه نیروهای ایالات متحده نشده است.

پرزیدنت ترامپ هفته گذشته واژه های محکمی را برای همتای ایرانی خود به کار برد که به نظر می رسد در افزایش تنش ها تاثیر داشته است.

در حال حاضر، ناوشکن آمریکایی «یو اس اس سالیوانز» در خلیج فارس مستقر است و چند ناو جنگی بریتانیایی و فرانسوی در آن اطراف هستند. ده کشتی گشت آمریکایی در بحرین در پایگاه ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر است.

ناوشکن آمریکایی مستقر در خلیج فارس بخشی از گروه کشتی های جنگی همراه ناو هواپیمابر «هری اس. ترومن» است، اما این ناو هواپیمابر در حال حاضر در خلیج فارس یا آب های اطراف نیست و پس از یک ماموریت سه ماهه به بندر نورفولک در ایالت ویرجینیا برگشته است.

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه گفت مایل است بدون پیش شرط با روحانی ملاقات کند.

مقام های ایران پیشنهاد ترامپ را یک روز بعد رد کردند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG