لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۶

فاکس نیوز: بازداشت خبرنگار پرس‌ تی وی در آمریکا، موضوع زندانیان آمریکایی‌ در ایران را احیا کرد


یک هفته قبل از بازداشت مجری پرس تی وی، جمهوری اسلامی تایید کرد که یک کهنه سرباز ارتش آمریکا را تابستان بازداشت کرده بود.
یک هفته قبل از بازداشت مجری پرس تی وی، جمهوری اسلامی تایید کرد که یک کهنه سرباز ارتش آمریکا را تابستان بازداشت کرده بود.

شبکه فاکس نیوز در گزارشی به بازداشت یک همکار تلویزیون پرس‌تی‌وی جمهوری اسلامی ایران در آمریکا اشاره کرده و نوشته است رژیم ایران که بارها به خاطر زندانی کردن آمریکایی‌ها مورد انتقاد بوده و درخواست‌ها برای آزادی آنها را نادیده گرفته است، اکنون برای این زن که توسط «اداره تحقیقات فدرال» موسوم به اف‌بی‌آی بازداشت شده، جنجال به راه انداخته است.

به نوشته فاکس نیوز، خبر بازداشت مرضیه هاشمی که یک آمریکایی دارای شهروندی ایران است، یک هفته بعد از آن منتشر شد که جمهوری اسلامی بازداشت مایکل وایت، یک کهنه سرباز آمریکایی، را رسما تایید کرد. بازداشت آقای وایت نخستین بازداشت یک آمریکایی بعد از خروج آمریکا از برجام است.

فاکس به گزارش رسانه های دولتی ایران در مورد بازداشت هاشمی اشاره کرده و نوشته است که جمهوری اسلامی در حالی درخواست آزادی او را دارد که رژیم ایران درخواست‌ها برای آزادی زندانیانی که سالها در ایران نگاه داشته شده‌اند را تقبیح کرده و یا به آنها بی توجه است.

فاکس نیوز لیستی از زندانیان آمریکایی نگهداری شده در ایران را منتشر کرده است:

مایکل وایت

کهنه سرباز ارتش آمریکا که چند بار برای دیدن دوست دختر خود به ایران سفر کرده بود؛ اما تابستان گذشته در مشهد بازداشت شد و خانواده‌اش در آمریکا به خاطر بیماری او نگران است. جمهوری اسلامی ایران هنوز دلایل بازداشت وی را اعلام نکرده است.

ژیو وانگ

دانشجوی چینی تبار مقطع دکترای دانشگاه پرینستون دو سال پیش، زمانی که در ایران مشغول تحقیق روی یک پروژه تاریخی درباره دوران قاجار بود، توسط مقام‌های جمهوری اسلامی بازداشت و به ده سال زندان محکوم شد.

سیامک و باقر نمازی

ابتدا سیامک نمازی سه سال پیش در ایران بازداشت شد و بعد پدرش نیز که برای پیگیری پرونده او رفته بود، بازداشت شد. این دو به ده سال زندان محکوم شده‌اند. باقر نمازی برای مرخصی درمانی چند روز از زندان خارج شد، اما بعد او را به زندان برگرداندند.

نزار زکا

کارشناس فن آوری اطلاعات که به دعوت جمهوری اسلامی برای سمیناری به تهران سفر کرد اما بعد به اتهام جاسوسی بازداشت شد. خانواده او این اتهام را رد می‌کند.

باب لوینسون

مامور بازنشسته اف بی آی که ۱۲ سال پیش برای تحقیق در یک پرونده قاچاق سیگار به جزیره کیش رفته بود، ناپدید شد و از آن زمان تاکنون اطلاع چندانی از سرنوشت او در دست نیست.

ایالات متحده آمریکا بارها این‌گونه اقدامات رژیم جمهوری اسلامی، که غیرمتعارف و خلاف عرف و قوانین بین‌المللی است، را محکوم و به آنها اعتراض کرده است. برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، به‌تازگی در گفتگو با ستاره درخشش، رئیس بخش فارسی صدای آمریکا، با اشاره به این افراد زندانی در ایران، گفت که این فقط منحصر به آمریکایی‌ها نیست؛ بلکه بعضی شهروندان کشورهای دیگر از جمله بریتانیا، نیز بی‌دلیل بازداشت شده‌اند و افزود که رژیم ایران از انسان‌ها به عنوان مهره‌های سیاسی استفاده می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG