لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۴

بحث های آمريکا و ايران در آستانه مذاکرات استانبول


بحث های آمريکا و ايران در آستانه مذاکرات استانبول
بحث های آمريکا و ايران در آستانه مذاکرات استانبول

کاخ سفيد می گويد تهران بايد متوجه شود که کل جهان معتقد است ايران قطعنامه های سازمان ملل را نقض ميکند. علاوه بر اين کاخ سفيد بارديگر اعلام کرد که ايران زمان محدودی برای تبعيت از خواستهای بين المللی در مورد فعاليتهای اتمی خود دارد.

آمريکا ميگويد اين مواضع و انتظارات حداقل ما از ايران است و در نشست حرفهای ايران را خواهيم شنيد. چين نيز با اعلام اينکه معاون وزير امور خارجه آنکشور در جلسه استانبول شرکت خواهد کرد، از کليه طرفهای ذيربط خواسته است شکيبايی بخرج دهند.

در آستانه مذاکرات گروه پنج به علاوه يک با ايران در استانبول در تاريخ ۲۶ فروردين جنگ لفظی ميان آمريکا و ايران بالا گرفته است.

کاخ سفيد و وزارت امور خارجه آمريکا روز دوشنبه در شرح موضع خود برای خبرنگاران گفتند که هدف جلوگيری از دستيابی ايران به سلاح اتمی است و هنوز فرصت برای حل ديپلماتيک اختلاف ميان دو طرف وجود دارد.

منظور از اينکه هنوز دير نشده است را نيز سخنگوی کاخ سفيد توضيح داد. آقای کارنی گفت: ما به اندازه کافی از اينکه چه کارهايی در برنامه اتمی ايران در جريان است آگاهی داريم که به ما اطمينان بدهد ايران هنوز به ابتدای مرحله غيرقابل برگشت نرسيده بنابراين ما هنوز فرصت داريم تا به اقتضای شرايط، عکس العمل نشان دهيم. به همين دليل است که معتقديم وقت و جا برای تلاش ديپلماتيک هنوز هست.

جی کارنی در ادامه افزود: البته با چشمهای کاملاً باز! سخنگوی کاخ سفيد استناد به قطعنامه های سازمان ملل متحد کرد که در آنها از ايران خواسته شده غنی سازی را متوقف کند.

البته غنی سازی ۲۰ درصدی اورانيوم در تأسيسات فردو برای غرب از حساسيت خاصی برخوردار است چرا که مرحله بعدی غنی سازی همان مواد اوليه توليد بمب اتم را بدست ميدهد.

گفته ميشود در سئول، پرزيدنت اوباما به نخست وزير ترکيه پيامی برای ايران داده بود: ثابت کنيد هيچگاه بدنبال توليد سلاح اتمی نخواهيد رفت، ميتوانيد انرژی اتمی غيرنظامی داشته باشيد.

همين مطلب را هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، اخيراً بيان کرده بود. البته مشخص نيست منظور غنی سازی داخلی است يا نه.

در تهران آيت الله علی خامنه ای به رجب طيب اردوغان گفته بود سلاح اتمی برخلاف شرع اسلام است. پيامی که در استانبول به هيلاری کلينتون داده شد. خانم کلينتون از آقای خامنه ای خواست در مذاکرات آتی اين ادعا را ثابت کند. اما روز يکشنبه فريدون عباسی دواني، رييس سازمان انرژی اتمی ايران، گفت: فعلاً غنی سازی ۲۰ درصد برای رفع احتياج پروژه تحقيقات ادامه خواهد داشت.

علی اکبر صالحي، وزير امور خارجه ايران، هم مواردی را که خانم کلنيتون در مورد اورانيوم غنی شده برشمرده بود بمعنای پيش شرط تلقی کرد و آنرا رد کرد. آيا اين پيامهای غيرمستقيم خود نتيجه مذاکره ای را که هنوز شروع نشده، تعيين نميکند؟

ويکتوريا نولند، سخنگوی وزارت خارجه آمريکا، تصميم را به جلسه استانبول و شنيدن نظرات ايران موکول ميکند و می گويد: اگر واقعاً برنامه آنان صرفاً صلح آميز است اثبات آن بگونه ای که ديگران بپذيرند، کار نسبتاً ساده ای است.

هرچه گفته و شنيده شود نهايتاً دولت آمريکا منتظر است ايران به آنچه که ميگويد عمل کند و صرف ادعای شفاهی نباشد.

قرار است نماينده چين در جلسه، معاون وزير امور خارجه آن کشور باشد؛ از آمريکا هم خانم وندی شرمن، معاون امور سياسی وزارت خارجه، جانشين ويليام برنز شده است.

XS
SM
MD
LG