لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۷

کلینتون: آمریکا تعهدات قاطعی را از ایران انتظار دارد


کلینتون: آمریکا تعهدات قاطعی را از ایران انتظار دارد
کلینتون: آمریکا تعهدات قاطعی را از ایران انتظار دارد

در حالی که ایران برای انجام مذاکرات اتمی با پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان آماده می شود، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده «تعهدات قاطعی» را از مذاکرات انتظار دارد.

هیلاری کلینتون می گوید باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا روشن ساخته است که آمریکا و شریکان بین المللی اش تصمیم دارند از دست یابی ایران به تسلیحات اتمی جلوگیری کنند، اما یاد آور شد هنوز زمان و فضا برای کارگر شدن تحریم ها و دیپلماسی وجود دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا می گوید مذاکرات جلسه نامحدودی «که در آن دو طرف فقط حرف بزنند و توافقی بدست نیاید» نخواهد بود. او گفت انتظار می رود ایران ماهیت برنامه اتمی را روشن سازد و پای بندی خود را به تعهدات بین المللی اش نشان دهد.

تمایل ایران به بازگشت به مذاکرات در پی اقدامات آمریکا و اتحادیه اروپا برای سخت تر ساختن تحریم ها بر بخش بانکی کشور و کاهش خرید نفت ایران صورت می گیرد. کلینتون می گوید ایران از در آمد نفت برای کمک به تامین هزینه های برنامه اتمی استفاده می کند.

او ابراز امیدواری کرد ادامه فشار و انزوای بیشتر ایران از جامعه بین المللی، رهبران کشور را به میز مذاکره باز گرداند و به تهیه یک برنامه عملی که اختلافات را بگونه ای صلحجویانه حل کند منجر شود.

XS
SM
MD
LG