لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۷

ایران از عملیات نجات ملوانان ایرانی توسط نیروهای آمریکایی استقبال کرد


Взрыв в минском метро
Взрыв в минском метро

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ایران اقدام نیروی دریایی آمریکا برای نجات سرنشین های یک کشتی ماهیگری ایرانی در دریای عرب را اقدامی «انساندوستانه و مثبت» خواند. آقای مهمانپرست این سخنان را روز شنبه ۱۷ دی ماه در گفت و گو با تلویزیون عربی زبان ایران، العالم ایراد کرد و گفت همه کشورها باید از این گونه اقدامات انجام دهند و ایران از این اقدام نیروی دریایی آمریکا استقبال می کند. این در حالی است که خبرگزاری نیمه رسمی فارس، اقدام آمریکایی ها در عملیات نجات ماهگیران ایرانی را اقدامی بسیار هماهنگ و از جهاتی محل ابهام و تردید توصیف کرده است. فارس گفت این عملیات بیشتر شبیه به فیلم‌های هالیوودی با لوکیشن‌های مشخص و بازیگران خاص است و نشان از تلاش آمریکائی‌ها برای سوء استفاده رسانه ‌ای از یک رویداد عادی را نشان می دهد.

وزارت دفاع ایالات متحده روز جمعه از نجات یک کشتی ماهیگیری ایرانی و ۱۳ سرنشین آن به دست یگان های نیروی دریایی آمریکا خبرداده بود. دزدان دریایی این کشتی ایرانی و سرنشینان آن را به گروگان گرفته بودند.

پنتاگون اعلام کرده است که یکی از کشتی های ناوگروهی که ناو هواپیمابر «یو.اس‌.اس جان سی استنیس» متعلق به آن است، ملوانان ایرانی را در دریای عرب نجات داده و آنها را به ایران فرستاد. ۱۵ دزد دریایی نیز دستگیر و به ناو آمریکایی منتقل شده اند. دزدان دریایی احتمالا سومالیایی هستند.

ناوهواپیمابر استنیس، بخشی از ناوگان دریایی آمریکا در خلیج فارس است که برای پشتیبانی از عملیات نظامی آمریکایی در افغانستان، به دریای عرب رفته است. پیشتر سرلشکر صالحی، فرمانده کل ارتش ایران پیش تر به این ناو هشدار داده بود که به خلیج فارس باز نگردد. با این حال نیروی دریایی آمریکا اعلام کرده است که یک قایق مشکوک را در کنار یک کشتی ماهیگیری با پرچم ایران تشخیص داده بود و روز پنجشنبه در پی دریافت پیام درخواست کمک از کشتی ایرانی، گروهی از پرسنل ناوشکن آمریکایی کید وارد قایق ایرانی شدند.

نیروی دریایی آمریکا گفت قایق ایرانی بیش از یک ماه در کنترل دزدان دریایی بود و آنها از آن بعنوان قرارگاهی برای عملیات دزدی دریایی استفاده می کردند و بنظر می رسد گروگان ها مجبور شده بودند برخلاف میلشان با دزدان دریایی همکاری کنند.

یک سخنگوی نیروی دریایی آمریکا روز جمعه به تلویزیون فارسی صدای آمریکا گفت کشتی آمریکایی پیش از عملیات نجات متوجه پرچم ایران بر قایق شده بود. او گفت شناورها متعهد هستند دریانوردانی را که درخواست کمک می کنند، بدون توجه به ملیت آنها یاری دهند.
این سخنگوی نیروی دریایی آمریکا می گوید رئیس خدمه ایرانی «سپاس صمیمانه» خود را از نیروی دریایی آمریکا ابراز داشت و گفت او از آن بیم داشت که بدون کمک آمریکا خدمه قایق ماهیگیری ماه ها در اسارت بمانند.

نیروی دریایی آمریکا گفته است به خدمه ایرانی غذا و دارو داده شد و آنان در حالی که کلاه ها یی با آرم ناوشکن کید بر سر داشتند آزاد شدند. مقامات نیروی دریایی آمریکا می گویند این ملوانان به احتمال زیاد از تنش های اخیر بین تهران و واشنگتن چیزی نمی دانند.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز روز جمعه نجات ملوانان ایرانی توسط نیروی دریایی آمریکا را یک «اقدام انساندوستانه» خواند و گفت واشنگتن درمورد این عملیات با ایران تماسی نگرفت.

XS
SM
MD
LG