لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۳

رهبر جمهوری اسلامی ایران اتهام های آمریکا را رد می کند


Iran's Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei speaks in the province of Kermanshah, west of Tehran, October 15, 2011.
Iran's Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei speaks in the province of Kermanshah, west of Tehran, October 15, 2011.

رهبر جمهوری اسلامی ایران می گوید ادعاهای آمریکا که ایران توطئه ترور سفیر عربستان سعودی را حمایت می کرده، «مهمل و بی معنا» است.

آیت الله علی خامنه ای روز شنبه در سخنانی در جمع مردم کرمانشاه، که از تلویزیون پخش می شد، آمریکا را متهم کرد که در تلاش برای منزوی ساختن ایران، اتهام های «بی اساس» علیه «چند ایرانی در آمریکا» وارد آورده است.

روز سه شنبه، وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد توطئه ترور عادل الجبیر سفیر عربستان سعودی را که ایران از آن حمایت می کرد، خنثی کرده است. مقام های مسئول گفتند آمریکا علیه دو ایرانی درگیر در توطئه به دادگاه شکایت کرده است. به گفته آنان یکی از متهمان، غلام شکوری، عضو سپاه قدس ایران است.

اظهارات روز شنبه رهبر جمهوری اسلامی نخستین واکنش مستقیم به ادعاهای آمریکا است، هر چند مقام های دیگر ایران این اتهام ها را پیش از این رد کرده بودند.

روز جمعه، ویکتوریا نولند سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت واشنگتن در مورد اتهام توطئه به طور مستقیم با مقامات ایران تماس گرفته است. وی به خبرنگاران گفت هدف از تماس این بود که کاملا روشن شود آمریکا این نوع رفتار را «غیر قابل قبول» و نقض قوانین بین المللی و آمریکا تلقی می کند. سخنگو گفت هر گونه تلاش ایران برای انکار تماس بار دیگر نشان می دهد که تهران تا چه اندازه درباره چنین مسایلی صادق است.

خبرگزاری مهر روز جمعه به نقل از یک مقام در هیات دائمی ایران در سازمان ملل متحد گفت تماس مستقیمی بین آمریکا و ایران صورت نگرفته است.

روز جمعه همچنین برخی از نمایندگان آمریکایی، دولت اوباما را ترغیب کردند بر فشار بر ایران بیافزاید. آنان می گویند تحریم ها علیه تهران ظاهرا کار نمی کند و به عملی سخت تر نیاز است.
واشنگتن و تهران هر دو نامه هایی درباره توطئه به سازمان ملل متحد فرستاده اند. در نامه آمریکا گفته می شود توطئه توسط عناصری در دولت ایران «طرح ریزی، حمایت و هدایت» شده است. نامه ایران «خشم» تهران را بیان می کند و آنچه را «اتهام های ساختگی و بی پایه» می نامد رد می کند.

XS
SM
MD
LG