لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۴

احتمال سخت تر شدن شرایط مذاکرات اتمی برای ایران


رابرت گیبس، سخنگوی کاخ سفید
رابرت گیبس، سخنگوی کاخ سفید

رابرت گیبس سخنگوی کاخ سفید می گوید ایران اگر می خواهد از فشار تحریم های بین المللی آسوده شود، ناچار خواهد بود شرایط سخت تری بر انتقال سوخت اتمی را قبول کند.

گیبس این موضوع را روز پنجشنبه در پاسخ به گزارش نیویورک تایمز عنوان کرد که حاکی است آمریکا و متحدان اروپایی اش پیشنهاد جدیدی را به ایران برای تشویق آن به بازگشت به مذاکرات اتمی آماده می کنند.

هدف از پیشنهاد این است که از نگرانی های ناشی از کوشش ایران برای ساختن تسلیحات اتمی کاسته شود.

نیویورک تایمز بنقل از یک مقام ارشد آمریکایی می گوید شرایط معامله پیشنهادی از آنچه آیت الهن خامنه رهبر جمهوری اسلامی آن را سال پیش رد کرد سخت تر خواهد بود.

گیبس می گوید ایران از آن زمان غنی سازی اورانیوم را افزایش داده است، در نتیجه مسئولیت های آن هر روز بیشتر می شود.

دیپلمات های غربی در وین روز پنجشنبه به خبرگزاری رویتر گفتند به باور آنها پیشنهاد جدید نیز از سوی ایران رد خواهد شد.

ایران، که بارها گفته است برنامه اتمی اش برای مقاصد صلحجویانه است، هنوز در این باره اظهار نظر نکرده است.

پیشتر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته بود ایالات متحده آماده است به دور جدید مذاکرات با ایران در نیمه نوامبر ملحق شود و تهران تلویحا از آمادگی خود برای شرکت در این دور مذاکرات خبر داده است.

مذاکرات، که قرار است در روزهای ۲۵ و ۲۶ آبان در وین برگزار شود، دیپلمات هایی از ایران و شش قدرت عمده جهانی را در کنار هم خواهد نشاند.

در این میان استوارت لوی، وزیر خزانه داری ایالات متحده به بخش فارسی صدای آمریکا گفت ایران در کوشش برای پنهان کردن ماهیت واقعی شرکت کشتیرانی خود از یک «ساختار دقیق و ماهرانه» استفاده می کند.

او این نظر را پس از آن ابراز داشت که واشنگتن روز چهارشنبه اعلام کرد تحریم هایی را علیه ۳۷ شرکت اروپایی و پنج شهروند ایرانی وضع کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه گفت «شرکت های پوششی» در آلمان، مالت و قبرس به ایران کمک و استفاده از شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی برای پیشبرد برنامه تولید تسلیحات کشتار جمعی و انتقال کالاهای نظامی را برای ایران تسهیل می کردند.

XS
SM
MD
LG