لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۷

آمریکا علیه «شرکت های پوششی» مرتبط با ایران عمل می کند


آمریکا علیه «شرکت های پوششی» مرتبط با ایران عمل می کند
آمریکا علیه «شرکت های پوششی» مرتبط با ایران عمل می کند

وزارت خزانه داری آمریکا تحریم هایی را علیه ۳۷ شرکت اروپایی و پنج شهروند ایران وضع کرده است.
وزارت خزانه داری روز چهارشنبه گفت «شرکت های پوششی» در آلمان، مالت و قبرس به ایران در تسهیل استفاده از شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی جهت پیشبرد برنامه تولید تسلیحات کشتار جمعی و انتقال کالاهای نظامی کمک می کردند.
در این میان، سخنگوی وزارت امور خارچه آمریکا می گوید ایالات متحده آماده است به دور جدید مذاکرات با ایران در نیمه نوامبر ملحق شود، و تهران تلویحا گفته است شرکت خواهد کرد.
مذاکرات، که قرار است در روزهای ۲۵ و ۲۶ آبان در وین برگزار شود، دیپلمات هایی از ایران و شش قدرت عمده جهانی را در کنار هم خواهد نشاند. آنها امکانات احیای پیشنهادی را بررسی خواهند کرد که سال پیش ارائه شد و بر اساس آن ایران بیشترین مقدار موجودی اورانیوم خود را در برابر دریافت سوخت برای یک رآکتور پژوهشی در تهران به خارج خواهد فرستاد.
فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت پیشنهاد، که ایران در آغاز در نوامبر گذشته قبول کرد، لازم خواهد بود به روز در آورده شود، و فعالیت جاری غنی سازی ایران را که پس از آن انجام گرفته است منعکس کند.
نیویورک تایمز روز پنجشنبه گزارش داد پیشنهاد جدید مقدار اورانیوم کمتر غنی شده را که ایران به خارج می فرستد به بیش از ۲ هزار کیلوگرم افزایش می دهد. ایران همچنین باید در مذاکرات مربوط به آینده برنامه اتمی خود شرکت کند.
کراولی گفت گسترش تحریم های سازمان ملل متحد و کشورهای دیگر «توجه ایران را جلب» می کند، اما باید دید آیا آنها ایران را متقاعد خواهد ساخت به آنچه او آنرا «منافع دراز مدت خود» نامید عمل کند و به مذاکرات اتمی بازگردد یا نه.
تحریم های تجارتی آمریکا، شهروندان آمریکایی را از معامله با کشورهایی که هدف آنها قرار می گیرند قدغن می کند.
سازمان ملل متحد، ایالات متحده و اتحادیه اروپا در کوشش برای ترغیب تهران به متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم تحریم هایی را علیه ایران برقرار ساخته اند.

XS
SM
MD
LG