لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۴

آمریکا تحریم هایی را علیه هشت مقام ایرانی به دلیل نقض حقوق بشر وضع می کند


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، و تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری
هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، و تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، فرمانی امضا کرده است که تحریم هایی را بر هشت مقام ایرانی که به نقض حقوق انسانی مردم ایران در پی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ متهم هستند، وضع می کند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، این اقدام را روز چهارشنبه اعلام کرد و گفت بدتر شدن وضعیت حقوق بشر در ایران آمریکا را واداشت به اقداماتی که با «نگرانی های عمیق ما تطبیق می کند»، دست بزند.

فهرست افرادی که هدف قرار می گیرند، محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب، را شامل می شود. فرمان می گوید نیروهای زیر فرمان او، در «ضرب و شتم، کشتن و دستگیری های خود سرانه» معترضین صلحجو در پی انتخاب دوباره محمود احمدی نژاد شرکت داشتند.

صادق محصولی، وزیر سابق کشور، و غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر سابق اطلاعات و امنیت، از جمله مقامات دیگر هستند.

این فرمان، آمریکاییان را از معامله با هر یک از افرادی که اسامی آنها در فهرست قرار دارد ممنوع می کند.

خانم کلینتون گفت این نخستین بار است که ایالات متحده تحریم هایی را به دلیل نقض حقوق بشر، علیه ایران وضع می کند.

تحریم های قبلی آمریکا فعالیت های اتمی کشور را هدف می گرفت.

تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری، که در کنار هیلاری کلینتون حضور داشت، گفت هدف گرفتن افراد، به جای وضع تحریم های گسترده، می تواند بسیار موثر باشد.

آقای گایتنر گفت بانک ها و دولت ها در سراسر جهان اغلب با قطع معاملات خود با افراد تعیین شده پاسخ می دهند، و هم اینک علایمی پیدا شده است که ایران نگران پیچیدگی های این حرکت است.

وزیر خزانه داری همچنین گفت تحریم های هدفمند به آمریکا کمک می کند، در حالی که سعی دارد رهبری کشور را زیر فشار بگذارد، از صدمه رسیدن به مردم ایران پرهیز کند.

دیگر مقامات جمهوری اسلامی ایران که در فرمان رییس جمهوری آمریکا از آنها نام برده می شوند عبارتند از: سعید مرتضوی، دادستان پیشین، حیدر مصلحی وزیر اطلاعات، مصطفی محمد نجار معاون فرمانده امنیتی، احمد رضا رادان، معاون پلیس، و حسین طائب، معاون فرمانده اطلاعات سپاه پاسداران.

XS
SM
MD
LG