لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۸:۲۹

احمدی نژاد استراتژی اتمی پرزیدنت اوباما را مسخره می کند


رییس جمهوری اسلامی ایران از برنامه اتمی جدید باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا به شدت انتقاد کرده است.

محمود احمدی نژاد روز چهارشنبه گفت اوباما در مورد فعالیت های اتمی ایران «هیچ غلطی» نمی تواند بکند، و اضافه کرد که سیاست جدید آقای اوباما نشان می دهد او به عنوان رهبر «تجربه ای» ندارد.

استراتژی جدید آقای اوباما که روز سه شنبه منتشر شد عهد می کند از تسلیحات اتمی علیه کشورهای غیر اتمی، به استثنای ایران و کره شمالی، استفاده نکند.

آمریکا و دیگر قدرت های جهانی بر این باورند که ایران مخفیانه سعی دارد تسلیحات اتمی بسازد، اتهامی که تهران آن را رد می کند. ایالات متحده آمریکا همچنین تلاش می کند دور جدید از تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران وضع شود.

روز چهارشنبه، وزیر امور خارجه فرانسه گفت چین روز پنجشنبه به مذاکراتی که قرار است درباره وضع تحریم های احتمالی علیه ایران در نیویورک انجام گیرد خواهد پیوست. چین در برابر اقدامات تنبیهی جدید علیه تهران مقاومت کرده است.

پیشتر در روز چهارشنبه، منوچهر متکی وزیر، امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت دولت هنوز امیدوار است معامله تامین سوخت برای رآکتور پژوهشی ایران، که سازمان ملل متحد از آن پشتیبانی می کند، قطعی شود.

متکی به خبرنگاران گفت پیشنهاد معاوضه اتمی هنوز روی میز است و می تواند اجرا شود.

بر اساس این معامله، که تهران تا کنون شرایط آن را قبول نکرده است، بیشتر موجودی اورانیوم کمتر غنی شده ایران برای تبدیل به سوخت مورد نیاز رآکتور به فرانسه و روسیه منتقل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG