لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۲

آمريکا نسبت به پاسخ مثبت جمهوری اسلامی ايران ابراز ترديد کرده است


 آمريکا نسبت به پاسخ مثبت جمهوری اسلامی ايران ابراز ترديد کرده است
آمريکا نسبت به پاسخ مثبت جمهوری اسلامی ايران ابراز ترديد کرده است

ايان کلی گفت «ناشکيبايی آمريکا در حال افزايش است» و اينکه ايران هنوز پاسخی نداده است و «در مجموع عدم اجراء تعهدات،» به ايالات متحده «اطمينان خاطر چندانی» نميدهد که از ايران پاسخی رسمی دريافت کند

آمريکا ابراز ترديد کرده است که جمهوری اسلامی ايران نسبت به طرح غنی سازی اورانيوم که ثمره ميانجيگری سازمان ملل متحد با هدف کاهش نگرانی های بين المللی در مورد برنامه هسته ای ايران است، پاسخ مثبت ارائه کند.

ايان کلی سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا روز سه شنبه گفت «ناشکيبايی آمريکا در حال افزايش است» و اينکه ايران هنوز پاسخی نداده است و «در مجموع عدم اجراء تعهدات،» به ايالات متحده «اطمينان خاطر چندانی» نميدهد که از ايران پاسخی رسمی دريافت کند.

اوايل روز سه شنبه پرزيدنت اوباما رييس جمهوری آمريکا گفت که جمهوری اسلامی اگر نتواند نشان دهد که برنامه اتمی ايران صلح آميز و شفاف است، با عواقب اقدامات خود مواجه خواهد شد.

پرزيدنت اوباما به خبرنگاران در پکن گفت که مهلت ايران برای پاسخ به پيشنهاد ارسال اوانيوم با غلظت پايين به روسيه برای پردازش بيشتر، در حال تمام شدن است.

چين و آمريکا در ميان شش قدرت عمده جهان موسوم به گروه پنج بعلاوه يک قرار دارند که در حال مذاکره با ايران در مورد مناقشه هسته ای هستند.

منوچهر متکی وزير امور خارجه ايران می گويد نگاه جمهوری اسلامی به طرح مثبت خواهد بود در صورتيکه مبادله اورانيوم در داخل ايران صورت گيرد.

روز سه شنبه رسانه های هند به نقل از منوچهر متکی وزير امور خارجه ايران که در سفری دو روزه به دهلی نو رفته است گزارش دادند که جمهوری اسلامی تا زمانی که مبادله اورانيوم در داخل کشور انجام گيرد، با نظری مثبت به پيشنهاد نگاه خواهد کرد. متکی گفت ايران پيش از دريافت سوخت برای رآکتور اتمی تهران، مايل نخواهد بود اورانيوم را به خارج بفرستد.

کشورهای غربی ايران را متهم ميکنند که در صدد توليد سلاح های هسته ای است اما ايران می گويد برنامه هسته ای کشور برای مقاصد صلح آميز است.

روز سه شنبه بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل گفت «خطری که ايران برای کشور اسرائيل، صلح خاورميانه و همه جهان دارد، بسيار جدی است.» آقای نتانياهو اين نظرات را هنگام بازديد از يک کشتی نيروی دريايی اسرائيل، اعلام داشت.

شورای امنيت سازمان ملل متحد تا کنون سه مجموعه از تحريم ها را عليه ايران به خاطر امتناع جمهوری اسلامی از متوقف ساختن فعاليت های غنی سازی اورانيوم، اِعمال کرده است.

روز سه شنبه، ايران موقتاً توليد بنزين را افزايش داد تا به غرب نشان دهد چگونه می تواند با تحريم هايی که واردات بنزين را هدف بگيرد مقابله کند. مسعود مير کاظمی وزير نفت ايران گفت هدف از افزايش توليد بنزين به ميزان ۱۴ ميليون ليتر در روز اين است که به قدرت های غربی نشان داده شود آنها نمی توانند از تحريم های سوخت به عنوان ابزاری عليه جمهوری اسلامی استفاده کنند.

XS
SM
MD
LG