لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۶

دیدگاه| ترامپ اکنون لازم است اقتصاد ایران را به زانو درآورد


یادداشتی از ریچارد گلدبرگ، مشاور ارشد «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»، در وبسایت روزنامه نیویورک پست

ترامپ به اتحادیه اروپا در یک مساله کلیدی نیاز دارد. مساله ای که با توجه به عدم حمایت اتحادیه از خروج آمریکا از برجام، ممکن است چالشی دیپلماتیک باشد. بر مبنای قوانین ایالات متحده، رئیس جمهوری می تواند بر خدمات پیام رسانی مالی امن مانند سرویس «سوئیفت» در بروکسل تحریم وضع کند. این کار ممکن است در صورتی رخ بدهد که آن ها به بانک مرکزی ایران یا دیگر بانک های ایرانی در لیست سیاه خدمات ارائه بدهند.

در سال ۲۰۱۲، وقتی کنگره آمریکا برای اولین بار این ایده را پیشنهاد کرد، اتحادیه اروپا به «سوئیفت» دستور داد ارتباطش با بانک های ایران را قطع کند. این امر مفر بزرگی در تحریم های آمریکا را مسدود کرد. حال که ترامپ توافق هسته ای را ترک کرده است، «سوئیفت» باید یک بار دیگر ارتباطش با بانک مرکزی ایران را قطع کند. اگر «سوئیفت» از این کار سر باز بزند، ترامپ باید آماده وضع تحریم علیه هیات مدیره آن گروه باشد.

تغییر مسیری که ترامپ در سیاست آمریکا در برابر ایران از مماشات به فشار انجام داده، بهترین فرصت را در اختیار گذاشته است تا رفتار تهران را به شکلی بنیادی عوض کرده و امنیت ملی خود را بهبود ببخشیم. اگر دولت ترامپ این استراتژی را به شکلی موثر اجرا کند، رژیم ایران انتخابی پیش رو خواهد داشت: به خواست آمریکا تمکین کند یا با سقوط اقتصادی روبرو شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG