لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۲

درخواست همسر دانشجوی پرینستون که در ایران بازداشت است، از ترامپ برای بازگرداندن او


«هوآ کیو» (راست)، همسر «ژیو وانگ» دانشجوی دکترای دانشگاه پرینستون
«هوآ کیو» (راست)، همسر «ژیو وانگ» دانشجوی دکترای دانشگاه پرینستون

«هوآ کیو» همسر «ژیو وانگ» دانشجوی دکترای دانشگاه پرینستون که در ایران زندانی است، می گوید ضرب الاجل دوازدهم ماه مه بر سر توافق هسته ای ایران همچنین یک فرصت است.

به گزارش وبسایت شبکه فاکس نیوز، همسر «هوآ کیو»، «ژیو وانگ» دانشجوی دکترای دانشگاه پرینستون یک شهروند آمریکایی است که در ایران زندانی است.

هوآ کیو در گفتگویی با فاکس نیوز گفت: «این یک بحران است. امیدوارم این گروگان گیری در سطح دیگر مسائل امنیتی ارزیابی شده و مساله ای امنیتی علیه یک شهروند آمریکا تلقی شود.»

همسر این پژوهشگر آمریکایی چینی تبار از دولت ترامپ می خواهد از مذاکرات با ایران برای آزادی شی یه ونگ استفاده کند.

مقام های ایران «ژیو وانگ» را در اوت ۲۰۱۶ دستگیر کردند. خانواده او می گویند در ایران به کار تحقیق تاریخ برای تز دکترایش می پرداخت.

ایران وانگ را به اتهام جاسوسی در پوشش تحقیق دانشگاهی به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

هوآ کیو می گوید: «من خیلی می ترسم که او دوباره دست به اعتصاب غذا بزند، همان طور که در دو سال گذشته دو بار چنین کرد. امیدوارم دولت ما و آقای ترامپ بتواند به او امید بدهند و خانواده ما را دوباره به هم برگردانند.»

پسر وانگ و کیو اکنون پنج ساله است.

برایان هوک، مدیر برنامه ریزی سیاست های وزارت خارجه ایالات متحده، که رهبری تیم مذاکره کننده آمریکایی با اروپا بر سر توافق هسته ای ایران را برعهده دارد می گوید درخواستی برای ملاقات با مقام های ایران داده بود: «تنها هدف از این درخواست تقاضای آزادی آمریکایی هایی است که آن ها بازداشت کرده اند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG