لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۹

دیدگاه| روش بولتون از خطر جنگ کم کرده و مشوق اشتیاق مردم ایران برای تغییر است


یادداشتی در وبسایت روزنامه هیل از ایوان ساشا شیهن، مدیراجرایی دانشکده امور عمومی و بین الملل دانشگاه بالتیمور

منتقدان رویکرد جان بولتون، مشاور امنیت ملی جدید پرزیدنت ترامپ، در برابر ایران این نکته را فراموش کرده اند: تهران پیشاپیش با غرب در جنگ است و به تنهایی مسئول دامن زدن به خشونت در یمن، عراق و سوریه بوده است. منافع امنیت ملی آمریکا پیشتر خدشه دار شده است.

سیاستگذاران آمریکایی که نگران فعالیت های بدخواهانه و برنامه هسته ای ایران هستند بهتر است پیامی حاکی از قاطعیت استراتژیک به تهران بفرستند. انتصاب بولتون این مهم را محقق کرده و فراتر از آن از احتمال وقوع یک جنگ دیگر در خاورمیانه می کاهد.

قاطعیت ترامپ در سال نخست ریاست جمهوری اش را در تغییر رفتار سپاه پاسداران در خلیج فارس می توان دید.

اگر امیدی به ادامه مصالحه از سوی ایران باشد، تهدید آمریکا را باید همچنان معتبر نگاه داشت. این امر خصوصا با توجه به تهدید حیاتی که رژیم در پی اعتراضات سراسری زمستان گذشته از سوی مردم ایران احساس می کند، اهمیت دارد.

تنها راه کنار زدن شبح جنگ، پایان دادن به رژیم در تهران است و تنها ابزار برای وارد آوردن ضربه ای کاری به رژیم، حمایت از قیام سازمان یافته مردم ایران است.

هر چند بعضی انتصاب بولتون را چیرگی جنگ طلبی بر دیپلماسی می بینند، اما بهتر است این انتخاب به مثابه پذیرش تدریجی سیاست های جهانی حافظ منافع امنیتی آمریکا ضمن پشتیبانی از آمال مردم ایران در دولت ترامپ دیده شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG