لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۶

دو تحلیلگر خاورمیانه: پرزیدنت ترامپ، از دام ایران برحذر باشید


مقاله مشترکی در وبسایت نشریه نشنال اینترست از راس هریسون، عضو هیات علمی دانشکده امور خارجی دانشگاه جرج تاون، و آلکس وطنخواه، کارشناس ارشد انستیتو خاورمیانه در واشنگتن

پرزیدنت ترامپ در مورد ایران به دو مولفه نباید کم توجهی کند: مردم ایران از قدرت طلبی های پر هزینه تهران در خاورمیانه خسته شده اند و تندروها در ایران در همکاری با روسیه همچنان می توانند به منافع آمریکا در منطقه لطمه بزنند.

برای پرهیز از افتادن در همان دامی که روسای جمهوری پیشین آمریکا در آن گرفتار شدند، ترامپ لازم است سیاست خود در برابر ایران را بسیار بهتر بخش بندی کند.

کوتاهی کاخ سفید در پایبندی به توافق هسته ای ایران تهران و مسکو را به هم نزدیکتر می کند.

این به معنای ساده گرفتن بر رژیم ایران نیست.

سناریوی ترک توافق هسته ای از سوی آمریکا به سود ایران تمام خواهد شد زیرا آن ها برای از سر گیری فعالیت هسته ای شان فشار دیپلماتیکی را احساس نخواهند کرد.

دولت ترامپ برای نیفتادن در دام دولت های قبل از خود بر سر ایران لازم است زمینه تاریخی جایی را که در آن ایستاده است درک کند. دولت ترامپ باید با هوشمندی از سابقه موضع تند پرزیدنت ترامپ علیه ایران به نفع خود استفاده کند، اما در توافق هسته ای بماند.

واشنگتن می تواند نفوذ و مداخله منطقه ای ایران را عقب بنشاند، اما در عین حال دست تندروها در رژیم ایران را که از مسکو حمایت می شوند، خالی بگذارد.

تندروی و لفاظی های شدید به تندروها بهانه بیشتری در سرکوب خواست مردم برای رفورم داده و فرصت های بیشتری را در خاورمیانه به روسیه در برابر آمریکا می دهد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG