لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۳

دیدگاه| وقت آن است که سیاست جدید ترامپ در برابر ایران اجرایی شود


سرلشگر باقری که سابقه سپاهی دارد، رئس ستاد کل نیروهای مسلح ایران است.
سرلشگر باقری که سابقه سپاهی دارد، رئس ستاد کل نیروهای مسلح ایران است.

یادداشتی از نادر اسکویی در نشریه هیل

اگر متوقف کردن رفتارهای ایران در برهم زدن ثبات منطقه و ادامه ساخت موشک های با قابلیت حمل کلاهک هسته ای کار ساده ای بود، پیشاپیش محقق شده بود. عمل به اهداف مورد نظر رییس جمهوری آمریکا نیاز به اقداماتی جدی دارد.

سپاه پاسداران موشک های ضد کشتی و قایق های انفجاری در اختیار شورشیان حوثی یمن می گذارد که در حمله به شناورهای سعودی و اماراتی و در جهت تهدید تنگه استراتژیک باب المندب استفاده شده است. آمریکا باید در قالب یک استراتژی برای مقابله با سپاه پاسداران کاملا برای جمهوری اسلامی و شورشیان حوثی روشن کند که با استفاده از نیروی هوایی و دریایی خود و شورای همکاری خلیج فارس مانع انتقال تسلیحات از ایران به حوثی ها شده و تهدید موشک های ضد موشک و بالیستیک آن ها را بی اثر خواهد کرد.

این اقدامات موازنه قدرت در جنگ زمینی علیه حوثی ها را به نفع متحدان آمریکا تغییر خواهد داد. این امر همچنین یکی از اهداف مورد نظر پرزیدنت ترامپ برای توقف گسترش فعالیت های مخرب سپاه در آن بخش از منطقه را تامین خواهد کرد.

تهدید سپاه البته به یمن محدود نیست. فعالیت های سپاه در سوریه خطری جدی تر را متوجه متحدان ما و منافع استراتژیک مان می کند. پل زمینی ایران به دریای مدیترانه از طریق عراق و سوریه به ایران امکان انتقال آزادانه نیروهای نظامی تا مرز اسراییل و سراسر منطقه را می دهد. ما باید برای ایرانی ها، روس ها و سوری ها با صراحت روشن کنیم که ما و متحدان مان حاضریم برای توقف حرکت سپاه و نیروهای دست نشانده اش به جنوب دیرالزور به سمت عراق دست به اقدام نظامی بزنیم.

ترکیبی از این اقدامات در یمن، سوریه و عراق نخستین تلاش جدی برای مقابله با سپاه خواهد بود.

در یک جهان آرمانی، ایرانی ها از فعالیت های تهاجمی شان کاسته و آمریکا و متحدانش در مقابل به جمهوری اسلامی با ادامه تجارت و ارائه فرصت های سرمایه گذاری که برای توسعه آن حیاتی است به ایران پاداش خواهند داد. اما تا آن زمان، عملیاتی کردن سیاست پرزیدنت ترامپ در برابر ایران حیاتی، به موقع و در جهت منافع عالی آمریکا و متحدانش است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG