لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۴

مجلس نمایندگان به تحریم حزب الله و ایران رای می دهد؛ چهار طرح در کنگره


قانونگذاران در کنگره این هفته تحریم ها علیه حزب الله، سازمان شبه نظامی مورد حمایت ایران، را تقویت کرده و ایران را برای ادامه ساخت موشک های بالیستیک مجازات می کند.

ویکلی استاندارد نوشت: این تحرک در راستای عهد پرزیدنت ترامپ به سرکوب فعالیت های بدخواهانه غیر هسته ای جمهوری اسلامی ایران است. در عین حال ضرب الاجل اصلاح توافق هسته ای ایران هم در راه است. پرزیدنت ترامپ اوایل اکتبر گفت اگر مقامات، قانونگذاران در کنگره و متحدان اروپایی نتوانند بر سر اصلاح برجام به اتفاق نظر برسند او از توافق هسته ای خارج خواهد شد.

جمهوریخواهان ارشد در مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش گفته اند بر روی اصلاح نواقص توافق هسته ای کار می کنند، اما اقداماتی فوری را در طیفی از قوانین تحریم های غیر هسته ای ایران در دستور کار دارند. از جمله این اقدامات هدف گرفتن حزب الله است که بنا به گزارش ها صدها میلیون دلار از ایران کمک دریافت می کند.

اد رویس، رییس جمهوریخواه کمیته امور خارجی، و کوین مک کارتی، رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، در بیانیه ای مشترک گفتند: «همان طور که پرزیدنت ترامپ هفته قبل گفت، طیف کاملی از تهدیدهای ناشی از ایران علیه ایالات متحده و متحدان ما مستلزم رویکردی چند سویه است. تنها توافق هسته ای معیوب با ایران نیست، مساله حمایت از گروه های تروریستی مانند حزب الله و رژیم جنایتکار بشار اسد، در کنار پیشرفت برنامه موشک های بالیستیک است که باید مورد رسیدگی قرار بگیرد».

طرح اول، «متمم قانون ممانعت مالی بین المللی حزب الله» است که شبکه تامین منابع مالی این گروه تروریستی را متلاشی می کند. این قانون رژیم هایی که حمایت های عمده مادی و مالی از حزب الله می کنند و اتباع خارجی که در جمع آوری کمک های مالی و جذب نیرو برای این گروه فعالیت می کنند را هدف می گیرد. این قانون رییس جمهور را موظف می کند سرمایه و دارایی های تقریبی اعضای حزب الله و افراد مرتبط با آن ها را در گزارشی به کنگره ارائه دهد. نسخه مشابهی از این قانون در اوایل اکتبر در مجلس سنا تصویب شد.

طرح دوم، «قانون تحریم استفاده حزب الله از غیرنظامیان به عنوان سپرهای بی دفاع» است که اعضای حزب الله را که مسول سوء استفاده از مردم عادی به عنوان سپر انسانی اند هدف می گیرد.

طرح سوم، از اتحادیه اروپا می خواهد کلیت حزب الله را سازمانی تروریستی اعلام کند. کارشناسان از اتحادیه اروپا خواسته اند میان شاخه نظامی و سیاسی حزب الله تفاوتی قائل نشوند.

طرح دو حزبی چهارم، «قانون برنامه موشک های بالیستیک و اجرای تحریم های بین المللی» است که نهادهای خارجی تسهیل کننده ساخت موشک های بالیستیک در ایران را هدف گرفته است. این قانون همچنین برای تجارت تسلیحات متعارف با ایران با توجه به محدودیت های وضع شده سازمان ملل متحد مجازات هایی تعیین کرده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG