لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۰

دیدگاه| قانونگذار اسرائیلی: ایران فکر می‌کند می‌تواند غرب را فریب دهد


یادداشتی در نشریه آتلانتیک از یاییر لاپید، قانونگذار اسرائیلی

هدف محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، تبدیل ایران به یک قدرت هسته ای منطقه ای است. روش آن این است که کاری کند غرب باور کند چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

ایران دقت موشک هایش را برای پرهیز از «مرگ شهروندان و غیر نظامیان» بالا نبرده است، بلکه برای تشدید تهدید و قابلیت گسترش تخریب چنین می کند.

ایران چنان که ظریف نشان می دهد یک دموکراسی نیست، زیرا یک دموکراسی همجنسگراها را با جرثقیل حلق آویز نمی کند، حق سنگسار زناکاران را در قانون محترم نمی شمارد، و نیروی بسیج ۱۱ و نیم میلیونی برای اجرای احکام شرعی و ممانعت از نفوذ غرب تشکیل نمی دهد.

ایران آن طور که ظریف می گوید قربانی تروریسم نیست، بلکه کشوری است که حزب الله در لبنان، حوثی ها در یمن، جهاد اسلامی در مناطق فلسطینی و فهرست بلندی از دیگر سازمان های تروریستی را تامین مالی و تجهیز تسلیحاتی می کند. ایران حسن نیت و نیات صلح آمیز ندارد، اگر چنین بود سپاه پاسداران را برای کمک به دیکتاتور سوریه بشار اسد نمی فرستاد تا او بیش از نیم میلیون از مردم خود را کشته و با بمب های بشکه ای و جنگ افزار شیمیایی بیش از یازده میلیون را آواره کند.

ایران علاقه ای به «ترویج صلح، ثبات، پیشرفت و کامیابی در منطقه» ندارد، زیرا رئیس ظریف، علی خامنه ای، اسرائیل را «یک غده سرطانی» و «رژیمی جعلی» توصیف می کند که لازم است نابود شود. خامنه ای در فرصت دیگری گفته است ایران از هر کس که هدفش «محو اسرائیل از روی نقشه» باشد حمایت خواهد کرد.

احتمالا بزرگترین دروغ ظریف این است که ایران برجام را برای «پرهیز از بی ثباتی بیشتر در منطقه» امضا کرد. ایران توافق هسته ای را برای این امضا کرد که تحریم ها اقتصاد ایران را نابود و رژیم آیت الله را تضعیف می کرد.

ظریف دروغ می گوید چون او یک حرفه ای است. این روش تهران است. آن ها به انگلیسی یک چیز می گویند و به فارسی چیزی دیگر و در پایان کاری کاملا متفاوت انجام می دهند.

من اغلب با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، هم نظر نیستم، اما این توصیف او که حسن روحانی گرگی در پوست میش است کاملا دقیق است. از نظر آیت الله ها غرب ضعیف و بی اخلاق است و به هر کاری برای پرهیز از مناقشه دست خواهد زد.

متاسفانه توافق هسته ای با ایران این باور را تقویت کرد.

این استدلال پرزیدنت ترامپ که ایران روح برجام را نقض کرده است درست است. هدف از برجام مشروعیت بخشیدن به ایران و افزایش نقش آن در تروریسم و ساخت تسلیحات پیشرفته نبود. هدف از توافق هسته ای این نبود که ایران بتواند متحدان آمریکا به ویژه عربستان سعودی و اسراییل را تهدید کند.

اعضای رژیم ایران بازیگرانی پیچیده اند و می دانند که راه رسیدن به جاه طلبی هایشان فقط از رآکتورهای زیرزمینی نمی گذرد بلکه از حوزه رسانه و دیپلماسی هم عبور می کند. این راه و روش کسب زمان و تحکیم موقعیت است و تا زمانی که آن ها متوقف نشوند متوقف نخواهند شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG