لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

دیدگاه | پایان دادن به سیاست فلج آمریکا در برابر ایران


نویسنده از راهبرد دولت اوباما برای مذاکره با ایران انتقاد می کند.
نویسنده از راهبرد دولت اوباما برای مذاکره با ایران انتقاد می کند.

مقاله ای از جاناتان شنزر در آتلانتیک

ایرانی ها بر سر بازرسی از سایت های نظامی شان مانع تراشی می کنند، به برنامه موشک های بالیستیک شان ادامه می دهند و در انتظار انقضای مفاد مهم برجام نشسته اند؛ با این شرایط دشوار بتوان تصور کرد که توافق هسته ای ایران به سود منافع ایالات متحده است.

عدم تصدیق برجام تمام این مسائل را تغییر خواهد داد. این امر فرصتی برای طرفین مذاکره خواهد بود تا ارزش توافق را برای خود روشن کرده و تشخیص بدهند تا چه حاضرند به مصالحه ای دست بزنند که منافع امنیت ملی آمریکا را تامین کند.

سیاست خارجی باراک اوباما که حول برجام دور می زد باعث شد ترس از خروج ایران از توافق هسته ای واشنگتن را فلج کند و حتی مانع طرح درخواست های منطقی از تهران شود.

تهدید معتبر آمریکا در برابر اقدامات خصمانه ایران عملا بی معنی شده بود.

عدم تصدیق توافق هسته ای ایران بدون ترک آن، پنجره فرصتی را در اختیار دولت ترامپ می گذارد تا با مداخلات خارجی جمهوری اسلامی برخورد کند و سیاست خود را در برابر ایران شکل بدهد. ترامپ می تواند دوباره اهرم های فشار آمریکا را به دست بیاورد، خط قرمزهای جدیدی برای رفتار ایران تعیین کند و واقعا آن ها را به اجرا بگذارد. اگر این کار به درستی انجام بگیرد نیازی به ترک برجام نیست.

پیش از توافق هسته ای گزینه های زیادی برای مقابله با اقدامات خصمانه ایران وجود داشت. جرج بوش این امر را در پایان دوره ریاست جمهوری اش درک کرد. باراک اوباما آن را در آغاز دوره حضورش در کاخ سفید فهمید. اما اوباما با توافق هسته ای گزینه هایش را محدود کرد. این امر به سود منافع آمریکا نبود. زمان آن است که آمریکا دوباره به آن گزینه ها دسترسی پیدا کند. عدم تصدیق توافق هسته ای و اجرای موفق یک سیاست نوین در برابر ایران می تواند آمریکا را پس از دو سال به جایگاه قبلی اش برگرداند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG