لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۸

دیدگاه: مریدان توافق ایران برای نجات کشتی در حال غرق تلاش می‌کنند


تصویری از وزیر خارجه سابق آمریکا و ایران در حاشیه مذاکرات هسته ای سال ۲۰۱۵
تصویری از وزیر خارجه سابق آمریکا و ایران در حاشیه مذاکرات هسته ای سال ۲۰۱۵

یادداشتی در نشریه هیل از جان بولتون، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد

هواخواهان توافق هسته ای به تخلفات ایران از برجام در عبور از محدودیت های تعیین شده برای اورانیوم غنی شده و آب سنگین بی اعتنا هستند. هواخواهان برجام اهمیتی نمی دهند که ما از گستره فعالیت های هسته ای ایران اطلاعات مطمئنی نداریم. هواخواهان برجام به تهدیدهای رهبران ایران وقتی می گویند طی پنج روز غنی سازی را از سر می گیریم بی توجه اند. هواخواهان برجام به رفتار خصمانه ایران در خاورمیانه و ایجاد مزاحمت برای نیروهای آمریکا در خلیج فارس وقعی نمی گذارند.

متاسفانه آژانس بین المللی انرژی اتمی و جامعه اطلاعاتی احتمالا اشرافی بر تاسیسات مهم ایران که شاید با همکاری مشترک کره شمالی محل فعالیت های تهدید آمیزی است ندارند.

این بی بصیرتی گزینه ای استراتژیک نیست.

ماه سپتامبر برای ما حامل دو سالروز قابل توجه است. یازدهم سپتامبر یادآور این است که وقتی آمریکا گارد دفاعی اش را حتی سهوا در برابر تهدیدهای بین المللی پایین می آورد، چه رخ داد. ششم سپتامبر، دهمین سالروز حمله موفقیت آمیز اسرائیل به رآکتور هسته ای است که کره شمالی در سوریه به احتمال قوی با کمک مالی ایران می ساخت.

جنگ افزار هسته ای قابل پرتاب در دستان آیت الله ها در تهران و سپاه پاسداران و افراطیون مذهبی مورد حمایت یک نیروی نظامی فاشیست می تواند یازدهم سپتامبری بسیار مرگبارتر از اولی به همراه بیاورد. الان زمان روشن کردن شمع برای توافق هسته ای ایران نیست بلکه موقع خاموش کردن آن است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG