لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۵

دیدگاه: ترامپ چگونه باید ایران را مدیریت کند


یادداشتی از اریک ادلمن * و چارلز والد* در پولیتیکو

اولویت دولت ترامپ باید بازگرداندن اهرم فشار علیه تهران باشد تا بتوانیم آن ها را از جهش به سوی بمب اتم منصرف کرده و شرایط به مراتب مناسب تری را برای مذاکره بر سر توافقی ایجاد کنیم که واقعا مانع یک ایران هسته ای می شود.

پایبندی به برجام فقط به یک ایران هسته ای سلطه گر می انجامد. برقرار ماندن توافق هسته ای به ایران آزادی جهش به سوی جنگ افزار هسته ای طی کمابیش یک سال را می دهد که کوتاه تر از زمان لازم برای بازسازی دوباره نظام تحریم های بین المللی است.

گام نخست اجرای سفت و سخت توافق هسته ای و اعمال بالقوه تحریم در واکنش به فریبکاری ایران است.

سیاستگذاران آمریکایی باید اهرم نظامی آمریکا در برابر ایران را بازسازی کنند. طرح های اضطراری برای از کار انداختن تاسیسات هسته ای ایران در صورت نقض آشکار برجام یا ترک آن باید آماده شود.

دفاع منطقه ای قویتر با کمک عربستان سعودی، امارات متحده عربی و اسراییل هم لازم است. اعلامیه های علنی و تمرین های نظامی این نیات، قابلیت ها و یکپارچگی را کاملا آشکار خواهد کرد.

این مولفه ها هیچ کدام ناقض برجام نیستند. در عوض شرایط بهتری برای مذاکره دوباره بر سر یک توافق جدید ایجاد می کنند که شامل بازرسی در «هر زمان، هر کجا»، برچیدن موشک های با قابلیت حمل کلاهک هسته ای، محدود کردن غنی سازی اورانیوم، و ادامه تحریم ها تا تایید کامل ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران باشد.

حفظ یا ترک برجام هیچ کدام منجر به تحقق اولویت های آمریکا در خاورمیانه نمی شود. تنها افزایش اهرم های فشار آمریکا می تواند مانع یک ایران هسته ای شود.

* اریک ادلمن، معاون پیشین وزارت دفاع آمریکا، و ژنرال بازنشسته چارلز والد، معاون فرمانده پیشین نیروهای آمریکا در اروپا، هستند.
* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG