لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۳

دیدگاه: مواجهه با ایران به روش ریگان


خلاصه یادداشتی از مارک دابوویتز در روزنامه وال استریت جورنال

یک پیام پرزیدنت ترامپ در میان پایگاه سیاسی اش در آمریکا پرطرفدار است و متحدان عمده اش در خاورمیانه از آن استقبال می کنند: جمهوری اسلامی ایران امپریالیست و سرکوبگر است و اگر استراتژی نوینی اتخاذ نشود در مسیر دستیابی به جنگ افزار هسته ای قرار دارد. رییس جمهوری آمریکا برای کنترل این تهدید باید برگی از دستور کار رونالد ریگان علیه اتحاد جماهیر شوروی را سرلوحه قرار بدهد.

در سال ۱۹۸۳، پرزیدنت ریگان از استراتژی مهار مورد نظر پیشینیان خود فاصله گرفت و به سمت عقب نشاندن توسعه طلبی شوروی حرکت کرد. نقطه مرکزی استراتژی او تشخیص این نکته بود که اتحاد جماهیر شوروی همچنان متخاصم و انقلابی اما از لحاظ داخلی شکننده است و باید شکست داده شود.

استراتژی ریگان شامل تقویت عظیم توان دفاعی آمریکا، جنگ اقتصادی، حمایت از مخالفان و نیروهای ضد شوروی و تهاجمی تمام عیار علیه مشروعیت ایدئولوژیک آن رژیم بود.

پرزیدنت ترامپ باید خواستار استراتژی جدیدی برای تهاجم همه جانبه علیه رژیم ایران شود. یک استراتژی که تمام تهدیدهای ناشی از جمهوری اسلامی و نه صرفا برنامه هسته ای را در بر بگیرد. تمرکز خاص پرزیدنت اوباما بر امر خلع سلاح سیاست آمریکا را فلج کرد.

ایران برای دستیابی به جنگ افزار هسته ای نیازی به فریبکاری ندارد، تنها کافی است صبر کند تا محدودیت های کلیدی برجام منقضی شود.

شش سال پس از آغاز استراتژی فشار ریگان، شوروی سقوط کرد. واشنگتن باید همانطور که ریگان در برابر کمونیست ها عمل کرد فشار را بر ملاها تشدید کند. در غیر اینصورت تا یک ایران هسته ای مهلک یک دهه بیشتر فاصله نداریم.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG