لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۴

جنگ نیابتی فزاینده آمریکا و ایران در سوریه


نیروهای دموکراتیک سوریه که مورد حمایت آمریکا قرار دارند، در عملیات آزاد سازی رقه
نیروهای دموکراتیک سوریه که مورد حمایت آمریکا قرار دارند، در عملیات آزاد سازی رقه

چکیده مقاله ای از محمد بَزی در نشریه آتلانتیک

در دولت باراک اوباما، سیاست ایالات متحده در سوریه تمرکز بر مهار داعش و عمدتا بی اعتنایی به بشار اسد ضمن جلوگیری از جنگ متحدان آمریکا با همدیگر در سوریه بود. امروز، پرزیدنت ترامپ دست از این ابهام کشیده است؛ از یک سو در جنوب سوریه با جاه طلبی ایران و رژیم اسد برخورد می کند و از سویی دیگر از طرح پنتاگون برای مسلح کردن کردهای سوری با وجود مخالفت ترکیه حمایت می کند.

دولت ترامپ در ماه می پیشنهاد وزارت دفاع آمریکا برای تحویل تسلیحات سنگین به شورشیان تحت رهبری «نیروهای دموکراتیک سوریه» در حمله به رقه برای شکست داعش را تایید کرد.

هر چند پنتاگون می کوشد اقدامات اخیر خود از جمله پنج حمله به نیروهای متحد بشار اسد را تدابیری دفاعی توصیف کند، رژیم اسد و متحدان ایرانی اش ساقط کردن جت سوری در فضای هوایی سوریه در واکنش به بمباران شورشیان مورد حمایت آمریکا در شمال سوریه را اقدامی خصمانه می بینند.

سپاه پاسداران و تندروها در رژیم جمهوری اسلامی با حملات موشکی یکشنبه به سوریه بر آتش جنگ بر سر جنوب سوریه می دمند. خطر در این است که با اقدامات اسد و ایران که سابقه هم دارد رویارویی از کنترل خارج شود.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG