لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۱

موفقیت برجام


استیفن مول، هماهنگ کننده ارشد وزارت خارجه امریکا برای اجرای توافق اتمی ایران، اخیرا در توضیحاتی در کنگره گفت تمام طرف های برنامه عمل جامع مشترک – برجام – تاکنون به تعهدات خود پای بند بوده اند.

او گفت مهم است تشخیص دهیم که پیشرفت در اجرای توافق نه فقط به سود امنیت ملی ما، بلکه نزدیکترین دوستان و متحدان ما، بویژه در خاورمیانه است.

بر اساس برجام، که در ژوئیه ۲۰۱۵ بین ایران ، اتحادیه اروپا و پنج کشور عضو دائمی شورای امنیت بعلاوه آلمان به امضا رسید، ایران در برابر لغو تحریم های مرتبط با برنامه اتمی موافقت کرد سلسله گام های قابل تائیدی برای اثبات صلحجویانه بودن برنامه بردارد.

آقای مول گفت ایران ده ها عمل مشخص را برای محدود یا متوقف ساختن برنامه تکمیل کرده و شفافیت کامل درخواستی آژانس بین المللی انرژی اتمی را رعایت کرده است، در نتیجه تحریم های مرتبط با برنامه اتمی لغو شده است.

برای روشن ساختن معاملات مجاز با ایران، امریکا، به درخواست دولت ها و شریکان خارجی، تماس هایی را با بخش های عمومی و خصوصی برقرارکرده است . آقای مول گفت: "تا وقتی ایران به تعهدات اتمی خود پای بند بماند، ما به انجام تعهدات خود در مورد تحریم ها ادامه خواهیم داد."

اما ایران برای برخورداری از منافع اقتصادی کامل لغو تحریم ها، یاید وضعیت مالی خود را روشن سازد. آدام زوبین، کفیل واحد اطلاعات مالی و تروریسم وزارت خزانه داری آمریکا، یادآور شد برخی شرکت ها و بانک ها در اطراف جهان در مورد داد و ستد با ایران همچنان نگرانی هایی دارند.

او گفت برخی نگران شفافیت مالی هستند. دیگران به نگرانی هایی در باره فساد و نیز و موانع قانونی و مقررات دیکر برای معامله با ایران اشاره می کنند، برخی نیز بر رفتار های تحریک کننده ایران خارج از پرونده اتمی، از جمله حمایت از تروریسم و آزمایش موشک های بالیستیک اشاره می کنند.

زوبین گفت ایران در حالی که برقراری مناسبات بازرگانی بیشتری را دنبال می کند، باید به چنین مسائلی بپردازد، اصلاحات معقولی انجام دهد، و فضایی بوجود آورد که در آن بازرگانان احساس امنیت کنند.

آقای زوبین برحام را موفقیتی عظیم که راه حلی صلحجویانهبرای یکی از جدی ترین تهدیدهای امنیتی جهان فراهم آورد توصیف کرد و گفت مهم است تمام طرف ها اجرای آنرا مسلم سازند.

XS
SM
MD
LG