لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۲

ایران، ارجحیتی در سیاست خارجی آمریکا


وندی شرمن، معاون وزارت امور خارجه آمریکا در امورسیاسی درتوضیحات اخیر دریک کمیته کنگره آمریکا گفت دولت ایران"ازیک برنامه غیرقانونی اتمی گرفته ، تا حمایت ازتروریسم و نقض حقوق بشر، به نادیده گرفتن تعهدات ومسئولیت های بین المللی خود وسرپیچی ازخواست جامعه بین المللی ادامه می دهد.

او گفت "تصمیمات پرخرج و ویرانگر دولت ایران امنیت بین المللی را تهدید می کند، برتنش دریکی از حساس ترین بخش های جهان می افزاید و قابلیت های عظیم مردم ایران را سرکوب می کند."

در مورد جاه طلبی های اتمی ایران، وندی شرمن یادآور شد امریکا، آن گونه که پرزیدنت اوباما روشن ساخته است،"ایران را از دست یابی به اسلحه اتمی بازخواهد داشت". او گفت رهبران ایران دو راه برای انتخاب دارند، یا به تعهدات بین المللی خود عمل کنند، یا به حرکت در مسیر انزوا ا دامه دهند.

وندی شرمن اظهار داشت "ما می دانیم ایران تا کنون کدام راه را برگزیده است، بنابراین یک سیاست دو راهه را به اجرا گذاشته ایم، افزایش فشار، همراه با دنبال کردن راه حل دیپلماتیک. فشار برای ترغیب ایران به معامله ای که به نگرانی های مشروع جامعه بین المللی بپردازد ، تعامل برای نشان دادن راه مذاکره اگر تصمیم بگیرد آنرا برگزیند.

معاون وزارت امورخارجه آمریکا گفت فشارناشی از تحریم های سازمان ملل متحد، آمریکا و کشورهای دیگر، پیامدهای واقعی داشته است، و لازم است مسلم شود دولت ایران هزینه رفتارخود را بفهمد.

وندی شرمن گفت ورای جاه طلبی های اتمی، آمریکا نگران نفوذ بی ثبات کننده ایران درخاورمیانه و فراتر از آن است، از جمله حمایت ازکمپین بی رحمانه رژیم اسد علیه مردمش، وپشتیبانی از سازمان های تروریستی مانند حزب اله که نه فقط اسراییل، بلکه غیرنظامیان بی گناه درسراسرجهان را تهدید می کند.

سرکوب مردم ایران توسط دولت نیز موجب نگرانی عمیقی برای آمریکا است. وندی شرمن گفت: "ایرانیان همانند مردم آمریکا و سراسرجهان شایسته هستند از حقوق اساسی خود، آزادی و کرامت انسانی برخوردار شوند. بنابراین، ما آنها را یاری می دهیم پرده الکترونیک را پاره کنند، فضاهای مجازی برای بلند کردن صداهایی که سرکوب می شوند به وجود می آوریم، و تحریم هایی علیه افراد و سازمان های مسئول سرکوب وضع می کنیم.

وندی شرمن گفت ایالات متحده با اقدامات "هوشمندانه وموثری که رهبری ایران را مجبور خواهد کرد گزینش های بهتری انجام دهد، و مردم ایران را قادرخواهد ساخت دولت خود را مسئول بدانند، به برخورد با تهدیدی که از سوی ایران متوجه امنیت ما وامنیت جهانی است ادامه خواهد داد."
XS
SM
MD
LG