لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۳

تحریم علیه ناقضان حقوق بشر در ایران


آمریکا تحریم هایی را بر رژیم ایران به دلیل نقض حقوق بشر و پشتیبانی از تروریسم برقرار ساخته است.

وزارت امورخارجه آمریکا چهار فرد و پنج شرکت ایرانی را به علت درگیری درسانسور یا فعالیت های دیگری که آزادی بیان در ایران را ممنوع می سازد یا جرم می داند، یا دسترسی شهروندان به رسانه های نوشتاری، گفتاری یا تصویری را، از جمله با پخش پارازیت روی برنامه های ماهواره ای محدود می کند، در فهرست تحریم ها قرار داد.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت رضا تقی پور، وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات یکی از آنها است. او مسئول صدور دستور پخش پارازیت و محدود ساختن ارتباط های اینترنتی در ایران شناخته می شود. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره نظارت بر مطبوعات دو نهاد دیگر هستند که از طریق سانسور، بستن روزنامه ها و مجلات، و بازداشت روزنامه نگاران آزادی بیان را محدود کرده اند.

خانم نولاند گفت: «چنین بدرفتاری هایی ادامه کوشش های دولت ایران برای سانسور شهروندان خود، محدود ساختن آزادی های آنها، و جلوگیری از جریان آزادانه اطلاعات به کشور را نشان می دهد.»

نولاند گفت: «فعالان ، روزنامه نگاران، وکلا، دانشجویان و هنرمندان بی شمار بازداشت، سانسور و شکنجه شده اند و قادر نیستند از حقوق اساسی خود استفاده کنند. ما به حمایت از مردم ایران درتلاش برای حفاظت ازکرامت انسانی و آزادی های خود، و بازداشتن دولت ایران از کشیدن پرده الکترونیک برای جدا ساختن شهروندان ایران از بقیه جهان ادامه خواهیم داد.»

در همان روز، وزارت خزانه داری آمریکا ۱۷ فرد و شرکت ایرانی را در ارتباط با نقض حقوق بشر توسط دولت ایران و حمایت آن از تروریسم و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در فهرست تحریم ها گنجانید.

این اقدام به این معنا است که هر سرمایه ای که افراد یا گروه های نامبرده در حوزه قضایی آمریکا داشته باشند مسدود می شود، و شهر وندان آمریکا از معامله با آنها ممنوع خواهند بود. افزون براین، چنین افرادی اجازه نخواهند داشت به آمریکا سفر کنند.

دیوید کوهن، معاون وزارت خزانه داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی در بیانیه ای گفت تحریم های جدید «قاطعیت ما را برای متوقف ساختن کوشش های رژیم ایران از محروم ساختن مردم ایران از دسترسی به اطلاعات و توانایی آزادی بیان بیشتر نشان می دهد. ما به فاش کردن این رفتار سرکوبگرانه، و نیز ادامه فعالیت های ایران در گسترش تسلیحات اتمی و حمایت از تروریست ها در سراسر جهان ادامه خواهیم داد.»
XS
SM
MD
LG