لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۸

کاهش ارزش برابری ریال


درتهران ، اعتراض هایی بر سر سقوط خطرناک ریال، که ظرف یک هفته بیش از یک سوم ارزش برابری با دلار را از دست داد براه افتاد. پلیس برای پراکنده ساختن تظاهر کنندگانی که در محکومیت سیاست های اقتصادی دولت شعار می دادند، گاز اشک آور شلیک کرد.
کاهش شتابان ارزش ریال بر مشکلات اقتصادی مردم ایران، که با تورم فزاینده، افزایش بیکاری و کمبود کالاهای مصرفی اساسی روبرو هستند، می افزاید. بنا به گزارش ها، در جریان تظاهرات مردی فریاد می کشید " آنها میلیاردها دلار برای حفظ قدرت بشار اسد خرج می کنند، اما حالا می گویند پول ندارند."
امریکا ناراحتی های اقتصادی مردم ایران را ، که بسیار به آنها احترام می گذارد، درک می کند. آن گونه که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا اخیرا در گفت و گو با خبرنگاران روشن ساخت، فشار اقتصادی که آنها تجربه می کنند مستقیما از سیاست های شکست خورده دولت ایران و تصمیمات رهبران آن در مورد مجموعه ای از مسائل ناشی می شود، از جمله چگونگی مدیریت اقتصاد ، تعیین ارجحیت های بودجه ای، و پاسخگویی به نگرانی های مردم ایران. او گفت:
**** دولت ایران باید مسئول آنچه در داخل کشور می گذرد شناخته شود.
هیلاری کلینتون پذیرفت تحریم های اقتصادی که جامعه بین المللی بر ایران، بدلیل خودداری از انجام تعهدات اتمی اش، وضع کرده است بر شرایط اقتصادی در داخل کشور تاثیر می گذارد. اما ، گفت " اگر دولت ایران رویکردی صادقانه و جدی نسبت به مذاکرات به کشورهای ۵ بعلاوه یک بر گزیند تا راه حلی برای برنامه اتمی پیدا شود، تاثیر تحریم ها بسرعت می تواند کاهش پیدا کند."
هدف امریکا همیشه یافتن راه حلی صلحجویانه برای ایران و جهان بوده است، و حالا نیز چنین است. باراک اوباما رییس جمهوری امریکا بارها بر حق ایران برای استفاده صلحجویانه از انرژی اتمی ، در صورت پای بندی رهبرانش به تعهدات خود به شورای امنیت و آژانس بین المللی انرژی اتمی ، تاکید گذاشته است.۵ بعلاوه پیشنهاد هایی ارائه داده است که یک برنامه اتمی غیر نظامی را برای ایران فراهم خواهد آورد.
با این حال، رژیم ایران تا تصمیم نگیرد به نگرانی های جهانی پاسخ دهد و به تعهدات اتمی اش عمل کند، ناچار خواهد بود فشار فزاینده و پیامدهای سرپیچی از خواست جامعه بین المللی را تحمل کند.
XS
SM
MD
LG