لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۹

ایران، کوشش برای نجات اسد


سازمان 57 عضوی همکاری اسلامی در اجلاس اخیر در مکه، در عربستان سعودی، عضویت سوریه را به حال تعلیق در آورد و نگرانی عمیق خود را از کشتار و عملیات غیر انسانی که مردم سوریه متحمل می شوند ابراز داشت.
ویکتور نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا از سازمان قدردانی کرد و در بیانیه ای گفت این اقدام بر" انزوای بین المللی فزاینده رژیم اسد و گسترش حمایت از مردم سوریه در پیکار برای یک دولت دمکراتیک که نماینده آرمان های آنها باشد و به حقوق بشر احترام بگذارد، تاکید می گذارد."
ایران، متحد سرسخت اسد، پاسخی متفاوت داشت، و تعلیق عضویت سوریه را " غیر منصفانه و ناعادلانه" نامید.
پشتیبانی ایران از دولت سوریه در برابر شدت گرفتن حملات 18 ماهه بی رحمانه بشار اسد علیه مردمش کاهش نیافته است، و این حمایت از دیپلماتیکی و زبانی فراتر می رود.
لئون پانه تا وزیر دفاع امریکا در کنفرانس خبری مشترکی با ژنرال مارتین دمپسی رییس ستاد مشترک ارتش، در باره افزایش فعالیت ایران در سوریه سخن گفت:
****" برای ژنرال دمپسی و من روشن است که ایران از بسیاری جهات نقشی بزرگ در سوریه بازی می کند، نه فقط از طریق سپاه پاسداران ، بلکه با کمک به آموزش نیروها. حالا نشانه ها حاکی است ایران سعی دارد واحد های میلیشایی در داخل سوریه به وجود آورد که قادر باشد از سوی رژیم دمشق بجنگند. بنابراین، ما حضور رو به گسترش ایران را می بینیم، و بسیار نگران کننده است."
ژنرال دمپسی یاد آور شد که قیام طولانی علیه رژیم اسد در سوریه بر نیروهای دولتی تاثیر می گذارد:
**** من براستی براین گمانم که ایران می خواهد با تشکیل واحدهای میلیشا، فشار بر ارتش سوریه را کاهش دهد.
لئون پانه تا گفت آنچه ایران انجام می دهد بر قتل و کشتار می افزاید ، و امیدوار است رژیمی را که سرانجام سقوط خواهد کرد تقویت کند." آقای پانه تا گفت " در هر حال، ما باید مسلم سازیم ایران نباید در صدد برآید در مورد آینده مردم سوریه تصمیم بگیرد. آنها باید آینده خود را تعیین کنند، نه ایران."
XS
SM
MD
LG