لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۵

آمریکا با ارسال کمک های نقدی به ایران موافقت کرد


آمریکا موانع ناشی از تحریم ها را بر گروه های خصوصی که می خواهند برای کمک به زلزله زدگان پول به ایران بفرستند، موقتأ برطرف کرده است.

دفتر کنترل سرمایه های خارجی وزارت خزانه داری روز سه شنبه گفت سازمان های غیر دولتی می توانند طی ۴۵ روز آینده بدون نقض ممنوعیت معاملات مالی یا بازرگانی با ایران بالغ بر ۳۰۰ هزار دلار منتقل کنند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خزانه داری گفت "بر اساس مجوز عمومی، که تا پنجم اکتبر ۲۰۱۲ معتبر خواهد بود، یک سازمان غیر دولتی اجازه دارد اعانات نقدی را که برای حمایت مستقیم از فعالیت های انساندوستانه و باز سازی، در پاسخ به زمین لرزه ۱۲ اوت ۲۰۱۲ بکار رود، جمع آوری کند و آنها را به ایران انتقال دهد."
"سازمان های غیر دولتی که علاقه مند هستند بیش از ۳۰۰ هزار دلار در دوره ۴۵ روزه انتقال دهند، می توانند مجوز مخصوص درخواست کنند."
پس از زمین لرزه، واشنگتن گفت آمریکاییان می توانند غذا و دارو بفرستند، اما ایران شکایت کرد که از ارسال اعانات نقدی جلوگیری می شود.
خبرگزاری فرانسه می گوید شورای ملی آمریکا – ایران از اقدام وزارت خزانه داری استقبال کرد.
دیوید الیکوت، معاون مدیر سیاسی نایاک گفت: " این ژست انساندوستانه مردم آمریکا را قادر می سازد به ایرانیانی که در زمین لرزه همه چیز خود را از دست دادند کمک کنند."
او گفت "حالا این دولت ایران است که باید رفاه مردم خود را در درجه اول قرار دهند و تمام موانع رساندن کمک به آنها را برطرف سازد."
وزارت خزانه داری آمریکا در این میان هشدار داد هر کمک مالی که سازمان های غیر دولتی فراهم می آورند نمی تواند از طریق گروه های مشخصی مانند سپاه پاسداران که در فهرست تحریم های آمریکا قرار دارند، توزیع شود.
مجوز دفتر کنترل سرمایه های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا حاکی است که دوره انتقال در ساعت ۱۱:۵۹ دقیقه پنجم اکتبر ۲۰۱۲ به وقت شرق آمریکا منقضی می شود.
XS
SM
MD
LG