لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۳

افزایش فشار بر ایران


ایالات متحده امریکا تحریم های اضافی بر شبکه های گسترش برنامه های اتمی و موشکی بالیستیک ایران وضع می کند و با معرفی گروهی از شرکت های پوششی و بانک های ایران، گام های بیشتری برای جلوگیری از گریز از تحریم ها بر می دارد.

این اقدامات بخشی از رویکرد دو راهه دولت امریکا برای افزایش فشار بر ایران است، با این هدف که تهران متقاعد شود بطور جدی به مذاکره بنشیند و به نگرانی های جامعه بین المللی از برنامه اتمی اش بپردازد.
دیوید کوهن، معاون وزارت خزانه داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی گفت: ایران امروز زیر فشار تحریم های سخت و چند گانه قرار دارد، و تا زمانی که از توجه به نگرانی های به جای جامعه بین المللی خودداری کند، ما به افزایش فشار ادامه خواهیم داد.

اقتصاد ایران هم از سوء مدیریت دیرینه دولت و هم آثار تحریم های گزنده ، از جمله تحریم واردات نفت توسط اتحادیه اروپا، صدمه می بیند. نرخ تورم بالا می رود، ارزش برابری ریال پایین آمده است، و صادرات نفت به شدت کاهش یافته است.
با این حال، ایران به خودداری از انجام تعهدات اتمی بین المللی خود ادامه می دهد و برای مطمئن ساختن جامعه بین المللی از صلحجویانه بودن فعالیت هایش گامی برنداشته است.

هرچند رهبران دولت ایران تاکید دارند که مردم ایران از برنامه اتمی پشتیبانی می کنند، اما شاهدی از چنین حمایتی وجود ندارد.
زمان آن که رهبران ایران آنچه را به نفع مردم است انجام دهند سپری شده است و جهان گام های لازم را برای وادار ساختن آنها به رعایت تعهدات اتمی بین المللی ایران بر می دارد.
آن گونه که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا اخیرا گفت: رهبران ایران هنوز فرصت دارند تصمیمی درست بگیرند. گزینش نهایی با آنها است. گزینش ما روشن است. ما از تمام عناصر قدرت امریکا برای بازداشتن ایران از دست یابی به تسلیحات اتمی استفاده خواهیم کرد.
XS
SM
MD
LG