لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۶

نقض فاحش حقوق بشر در ایران


جدیدترین گزارش وزارت امور خارجه آمریکا در مورد شرایط حقوق بشر در ایران، تصویری تیره از رفتارهای ناهنجار رژیم ایران ارائه می دهد.

مایکل پوزنر، مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا در امور دمکراسی، حقوق بشر و کار، گفت سال پیش ادامه بسیاری از گرایش های منفی را شاهد بود:

«عدم تحمل ناراضیان، بویژه سرکوب تظاهرات در فوریه، محدودیت برآزادی بیان، اینترنت، مشارکت سیاسی، محاکمات ناعادلانه، شلاق، مجازات های مرگ، از جمله تعدادی در سال جاری، بسیاری پنهانی. بنابراین تصویری بسیار تیره است.»

آقای پوزنر به ویژه به مورد هفت رهبر جامعه بهایی ایران که هرکدام به ۲۰ سال زندان محکوم شده اند اشاره کرد.

گزارش وزارت امور خارجه آمریکا می گوید در مورد شمار شهروندان ایران که سال گذشته به دلیل باورهای مذهبی یا سیاسی زندانی بودند آماری در دسترس نیست، اما ناظران حقوق بشر آنرا ۹۰۰ نفر تخمین می زنند، که روزنامه نگاران، دانشجویان، وکلا، هنرمندان، فعالان جامعه مدنی، اعضای جوامع مذهبی، و اقلیت های قومی را شامل می شوند.

بنا به گزارش، زندانیان سیاسی منظما برای دوره های طولانی در سلول های انفرادی نگاه داشته می شوند، و اغلب از رویّه های قانونی و دسترسی به وکیل محرومند. آنها با خطر بزرگ شکنجه و بدرفتاری در زندان روبرو هستند.

گزارش وزارت امور خارجه آمریکا حاکی است عیسی سحر خیز روزنامه نگار زندانی در نامه ای در ۱۳ ژوئیه مقامات را متهم کرد که از شرایط سخت زندان برای کشتن تدریجی زندانیان سیاسی استفاده می کنند. گزارش ها حاکی بود که گاردهای زندان و زندانیان دیگر بدمنش، با مصونیت، به زندانیان، به ویژه سیاسی، تجاوز می کنند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در مقدمه ای بر گزارش وضعیت حقوق بشر یاد آور شد که «احترام به حقوق بشر یک مقوله غربی یا عقیده ای امریکایی نیست، برای صلح و ثبات در هر کجا اساسی است.»

او گفت «ایالات متحده در کنار تمام کسانی که می خواهند کرامت انسانی را پیش ببرند ایستاده است، و ما به جلب توجه بین المللی به کوشش هایشان ادامه خواهیم داد.»
XS
SM
MD
LG