لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۶

مدیر مرکز اطلاعات ملی: قدرت القاعده کاهش یافته است


یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا می گوید گروه اصلی القاعده به نقطه ای تنزل کرده است که احتمالا دیگر نمی تواند به حملات پیچیده و گسترده در غرب دست بزند.

جیمز کلپر مدیر مرکز اطلاعات ملی روز سه شنبه هنگام ارائه گزارش امنیتی سالانه به کنگره گفت امروز، با گذشت بیش از ۱۰ سال پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، آمریکا با تهدید عمده حملات سایبری و جاسوسی سایبری روبرو است. او یادآور شد حملات «ساده» می تواند به شبکه های کامپیوتری نیروگاه ها یا سیستم های مشابه که بخوبی از آنها حفاظت نمی شود رخنه کنند.

کلپر همچنین به کره شمالی اشاره کرد و گفت به باور او دولت از تسلیحات اتمی استفاده نخواهد کرد، مگر این که بقای خود را در تهدید ببیند. اما اظهار داشت روشن نیست پیونگ یانگ چنین تهدیدی را چگونه تعریف خواهد کرد، و برنامه های اتمی و موشکی آن یک نگرانی جدی برای آمریکا و کشورهای شرق آسیا است.

کلپر، که همراه با جان برنان رییس جدید «سی آی ا» و رابرت مولر رییس «اف بی آی» در یک کمیته سنا توضیح می داد، در مورد ایران گفت کشور نمی تواند بی آن که دیده شود اورانیوم با غنای بالا برای ساختن بمب تولید کند.

درباره افغانستان، کلپر گفت ارزیابی جامعه اطلاعاتی این است که شورش به رهبری طالبان در برخی مناطق کشور کاهش یافته اما قادر است هدف های آمریکا و بین المللی را به چالش بگيرد.
XS
SM
MD
LG