لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۱

آمریکا:‌ ساز و کار اینستکس برای مبادله اروپا با ایران از ابزارهای جلوگیری از پولشویی برخوردار نیست


سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی - عکس از آرشیو
سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی - عکس از آرشیو

سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی می‌گوید روشی که اروپا برای مبادله مالی با ایران پایه‌گذاری کرده، توانایی برخورداری از ابزارهای جلوگیری از پولشویی را ندارد. خانم مندلکر همچنین گفت اقتصاد ایران شفاف نیست و برخی سازمان‌های دست‌اندکار مانند سپاه پاسداران، در فهرست تحریم‌های آمریکا هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز،‌ خانم مندلکر روز سه‌شنبه ۱۷ اردیبهشت گفت: پرسش من این است که چنین ساز و کاری چطور امکان‌پذیر است. با کشوری چون ایران که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نه تنها در همه اقتصاد بومی ریشه دوانده، که خیلی از ابعاد فعالیتش مخفی است.

معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی افزود: چطور می‌توانید با نهادی وارد فعالیت مالی شوید که خودش حامی جریانی از تهیه پول برای سازمان‌های تروریستی است؟ فکر می‌کنم برای اروپایی‌ها خیلی بغرنج باشد که بخواهند چنین کاری کنند. ما هرجا که فعالیتی ببینیم که بشود آن را تحریم کرد، در جا با آن روبرو خواهیم شد.

سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیا برنامه دارند مکانیسمی مالی به نام اینستکس راه‌اندازی کنند که بتوانند در قالب توافق اتمی برجام، مبادلات اقتصادی خود با ایران را تا حدودی حفظ کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG