لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۸

مصاحبه مطبوعاتی وزرای امور خارجه آمریکا و اندونزی


ناتالِگوا وزیر امور خارجه اندونزی و هیلاری کلینتون همتای آمریکایی وی در مصاحبه مطبوعاتی مشترک در بالی، اندونزی. ۲۴ ژوئیه ۲۰۱۱
ناتالِگوا وزیر امور خارجه اندونزی و هیلاری کلینتون همتای آمریکایی وی در مصاحبه مطبوعاتی مشترک در بالی، اندونزی. ۲۴ ژوئیه ۲۰۱۱

وزرای امور خارجه آمریکا و اندونزی در یک مصاحبه مطبوعاتی در بالی گفتند، حل اختلافات بین چین و کشورهای جنوب شرقی آسیا در خصوص ادعای مالکیت دریای جنوب چین در جلسه مشترک طرفین در اولویت قرار داشت.

تنش ها در ارتباط با حق حاکمیت این منطقه در سال های اخیر شدت گرفته است. چین مدعی مالکیت تمامی دریای جنوب چین است که از موقعیت استراتژیک و منابع بالقوه بر خوردار است. اما کشورهای دیگر منطقه از جمله، ویتنام و فیلیپین نیز مدعی مالکیت بخش هایی از این دریا هستند. کشورهای درگیر در هفته گذشته قدم اولیه برای حل این اختلافات را برداشتند. اما هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید، اقدامات بیشتری باید انجام گیرد.

خانم کلینتون گفت: «آمریکا در ارتباط با ادعاهای کشورهای ذینفع در خصوص منطقه مورد مناقشه هیچ موضعی اتخاذ نخواهد کرد. ما می خواهیم شاهد روندی باشیم که به کمک نظام نامه ای که آسه آن در شرف تهیه آن است، در حل اختلافات اقدام شود. روندی که بر اساس رهنمودهای تعیین شده از سوی طرفین باشد و اصول قوانین بین المللی بر آن حاکم باشد، تا شرایط برای حل مسالمت آمیز اختلافات فراهم شود.»

ناتالِگوا وزیر امور خارجه اندونزی در این مصاحبه از وجود اختلافات در این منطقه اظهار نگرانی کرد و گفت متاسفانه وجود اختلافات و تنش نه تنها در خصوص دریای جنوب چین بلکه دریاهای دیگر، یک روند کلی است.

خانم کلینتون همچنین در ارتباط با بروز تحریکات و حوادثی که در منطقه صورت می گیرد گفت این تنش ها، به تجارت در این منطقه آسیب خواهد زد. وی گفت: همه باید اطمینان حاصل کنیم این مناقشه از کنترل خارج نشود. در واقع، اقدام های تحریک آمیز از قبیل مزاحمت برای قایق ها، قطع کابل ها و تحریکات مشابه، هزینه مبادلات تجاری را برای هر کسی که به دریای جنوب چین سفر می کند، افزایش خواهد داد. دریایی که نیمی از تجارت جهانی از آن عبور می کند.

XS
SM
MD
LG