لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۶

آمریکا و هند با دیپلماسی و قراردادهای دفاعی در پی ترمیم روابط پر فراز و نشیب‌شان هستند


گزارشی از راجش روی و بیل سپیندل در روزنامه وال استریت جورنال

مقام های ارشد آمریکا و هند در دیداری کم نظیر در سطح عالی تلاش خواهند کرد برای شکل دادن به روابطی تازه میان دو کشور و دستیابی به قراردادهای فراگیر، همکاری های نظامی و دیپلماتیک، ناخشنودی های گذشته را پشت سر بگذارند.

مایک پمپئو و جیم متیس، وزیران خارجه و دفاع ایالات متحده، روز پنجشنبه، سوشما سواراج و نیرمالا سیتارامان، وزیران خارجه و دفاع هند، را ملاقات می‌ کنند تا راه های افزایش رزمایش‌های مشترک، فروش تسلیحات پیشرفته تر به هند، کمک های هماهنگ توسعه در آسیا و تقویت روابط اقتصادی را به گفتگو بگذارند.

این توافق ها در مجموع روابط بین دو دموکراسی بزرگ جهان را در شرایطی که چین در حال اعمال نفوذ اقتصادی و سیاسی در سراسر آسیا است، به سطحی تازه ارتقاء می دهد.

واشنگتن و دهلی نو برای تحقق این مهم باید شماری از اختلافات شان را حل و فصل کنند. آمریکا عهد کرده است شرکت های طرف همکاری با ایران و روسیه را با اعمال تحریم هایی مجازات کند. هند سال های طولانی به هر دو این کشورها به مثابه شرکای مهم اقتصادی و استراتژیک در منطقه نگاه کرده است.

به نظر می رسد مقام های آمریکایی با توجه به اقدام هند در کاهش واردات نفت از ایران، در درخواست شان برای قطع کامل واردات نفت از ایران تا ۱۳ آبان، نرمش نشان داده اند.

مساله خریدهای نظامی هند از روسیه به خصوص خرید حدودا پنج میلیارد و هشتصد میلیون دلاری سیستم دفاع موشکی «اس ۴۰۰» از دیگر موضوعاتی است که بر گفتگوها سایه انداخته است. هند به لحاظ سنتی از اتکا به تجهیزات نظامی یک کشور پرهیز کرده است.

چند روز پیش از آغاز گفتگوهای وزیران خارجه و دفاع هند و آمریکا، دهلی نو خرید ۲۴ فروند هلی کوپتر «سیکورسکی ام اچ ۶۰ آر» ساخته شرکت «لاکهید مارتین» را برای نیروی دریایی هند به ارزش یک میلیارد و هشتصد میلیون دلار تایید کرد.

آزادسازی اقتصادی هند، در را به روی شرکت های بزرگ فناوری و رسانه ای آمریکا مانند؛ آمازون، والمارت، اوبر و فیسبوک باز کرده است.

مسائل تجاری در گفتگوها احتمالا پیچیده خواهد بود. تعرفه های تازه تعیین شده آمریکا بر فولاد و آلومینیوم به تولیدکنندگان هندی و تعرفه های هند بر موتورسیکلت به شرکت های آمریکایی لطمه زده است. آمریکا همچنین خواستار دسترسی بیشتر به بازار کشاورزی هند است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG