لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۹

اهمیت مناسبات آمریکا و هند


مناسبات نزدیک بین ایالات متحده آمریکا و هند نه فقط به سود دو شریک استراتژیک است، بلکه امنیت، کامیابی اقتصادی و ثبات در منطقه هند و اقیانوسیه، و بطور کلی جهان را تقویت خواهد کرد.

از ماه مه گذشته که نارندرا مودی به نخست وزیری هند برگزیده شد، همکاری های سطح بالا بین دو کشور شتابی بی سابقه گرفته است. دیدار تاریخی مودی از واشنگتن در سپتامبر به سرعت با حضور پرزیدنت اوباما در آئین های روز جمهوری هند دنبال شد.

آقای اوباما در نشست خبری مشترکی گفت رابطه نیرومند با هند برای موفقیت آمریکا در قرن بیست و یکم بسیار مهم است:

*** بخشی از دلیل ما برای مشارکت دو جانبه این است که ارزش های مشترک داریم - به عنوان مستعمره های سابق، دو بزرگترین دموکراسی های جهان، ملت های کارآفرین، و مردمی که آزادی ، کرامت و ارزش تمام انسان ها را باور دارند. و بنابر این، دوستی ما شگفت آور نیست، زیرا ما ارزش های مردم خود را بازتاب می دهیم.

در حقیقت، پرزیدنت اوباما گفت ما موافقت کردیم مشارکت های تجارتی و اقتصادی ما باید بر بهبود زندگی مردم ما متمرکز باشد.

بر این عقیده در اعلامیه دوستی آمریکا - دهلی ، یکی از چهار سندی که توسط دو رهبر در جریان دیدار آقای اوباما صادر شد، تاکید گذاشته می شود.

در این اعلامیه، دو کشور عهد کردند از جمله به فرصت برابر برای تمام مردم از طریق دموکراسی ، شیوه های کارآمد اداره امور، آزادی های اساسی ، یک نظم جهانی باز، عادلانه، با دوام و فراگیر، استوار بر حکومت قانون، تمرکز سیاست های اقتصادی که از ایجاد مشاعل نیرومند و قابل دوام حمایت کند، توسعه فراگیر و افزایش درآمدها، و بازارهای شفاف متکی بر قانون، احترام بگذارند.

پرزیدنت اوباما در بیان اهمیت مشارکت استراتژیک آمریکا و هند گفت « این دیدار روشن می سازد که ما فرصت جدید و شاید بی سابقه ای داریم ، و عمیق تر ساختن مناسبات با هند همچنان یک ارجحیت بالای سیاست خارجی برای دولت من خواهد بود.»

XS
SM
MD
LG